Борисов: Исках ген. Атанасов да стане директор на ДАНС, имам му доверие

30 юли 2025, 09:54 часа 3079 прочитания 0 коментара

"Още когато се правеше Комисията за противодействие на корупцията (КПК) по време на "сглобката" и искаха Бойко Рашков да стане шеф на комисията, казах на ПП-ДБ, че такова чудовище трудно ще подкрепя. Тази комисия не трябва да стои в ръцете на никой, особено в такава разединена държава. Проблемът е обвързването с Плана за възстановяване и устойчивост. Томислав Дончев и колегите в момента работят върху това какво може би ще загубим или не, така че няколко седмици ще мислим кое от двете предложения ще подкрепим".

Това коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента в предпоследния ден от работата на депутатите за настоящата пленарна сесия и преди да излязат във ваканция от петък. Борисов отказа да коментира защо лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски изрази готовност да внесе проект на предложение за закриване на КПК и отново даде сигнал, че ГЕРБ все още нямат решение по темата.

Още: Тайният телефон на Бойко Борисов даде заето - време е Феноменът да оправи българския футбол!

При потенциално разформироване на институцията обаче, Борисов подчерта какво ще последва: "Конфликтът на интереси си беше в Сметна палата, корупцията си беше в ДАНС", каза той. Припомняме, че основната пречка пред моменталното закриване на Антикорупционната комисия е свързана с милиони от Плана за възстановяване и устойчивост, които са обвързани именно със съществуването и функционирането на КПК.

"Исках ген. Атанасов да стане директор на ДАНС, имам му доверие. Но не пожелаха и така си и остана. Важно е как ще се обясни в Брюксел проблема с Плана", коментира още Борисов.

Още: Станислав Балабанов: Бутнахме ПП-ДБ, защото искаха да превърнат КОНПИ в бухалка

На въпрос не му ли е странно, че Пеевски иска закриването на комисията, въпреки обвиненията срещу него, че има влияние в работата й, Борисов каза: "Не, странно ми е, че ДБ, които участваха с ПП в искането на такава комисия, сега са са против нея. Това беше наш законопроект, защото сме най-големите и го внесохме така с Христо Иванов, Денков, Кирил Петков, бяхме дисциплинирани в това отношение".

България в пламъци

По повод огромните летни пожари и дебатът около техниката за гасене на пламъците, Борисов коментира:

"Срещу човешката глупост каквато и техника да се закупи, файда няма. Имаме много добри огнеборци, които се справят в тежки условия. Виждате, че навсякъде в региона пожарите са факт. Имаше 4 години да се закупи някаква летателна техника, ако е имало желание или воля. Не е имало. В пъти техниката е по-добра и колегите са по-осигурени от времето, когато аз гасях пожари. Не сме си и мечтали да имаме такава техника - ние гасяхме със ЗИЛ-ове, така че да не обръщаме внимание на тези, които говорят за техника", заяви той.

Още: Атанас Атанасов: КПК работи като бухалка и трябва да бъде закрита

Лидерът на ГЕРБ потвърди, че е провел разговор с премиера Росен Желязков, който от своя страна е въдложил бърз анализ на нуждите в рамките на дни. "Веднага след това да се прецени - за мен хеликоптерите са по-добър вариант. Самолетите могат да пълнят само от морето или големи водоеми и е много по-сложно управлението и обучението", коментира още Борисов и обърна внимание: "Като ходи един с горелката и пали, каквато и техника да се купи, няма да помогне. Като се хвърлят фасове през прозорците, знаят ли тези хора какво правят?", попита риторично той.

Още: "Властта е уплашена и вече строява отрядите за оцеляване": Протестите стават национални от есента

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес