Поздравявам премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, както и техните външни министри, за важната и храбра крачка, която заедно направиха днес.
Още: Какво свършиха депутатите преди лятната си ваканция?
Още: Съпругата на Коцев: Точно преди един месец отвлякоха Благо
Това написа във Фейсбук профила си министър-председателят Бойко Борисов, след като на брега на Преспанското езеро, на границата между Македония и Гърция, бе подписан договора, слагащ край на спора за името на западната ни съседка, продължил три десетилетия.
Договорът за спора за името отваря пътя на Република Македония към ЕС и НАТО, подчерта още той.
"България винаги е подкрепяла нашата съседка по този път. Най-важното сега е гражданите на всички страни на Балканите да разберат, че този договор не води до териториални претенции или бъдещи проблеми, а напротив - ще ни помогне да живеем заедно по-добре", заяви Бойко Борисов.
Още: МО не може да даде график за пристигането на останалите F-16, проблемът не е в България
Още: Премиерът Желязков ще има съветник по почтеността
По-рано гръцкият министър на външните работи Никос Кодзияс и македонският му колега Никола Димитров подписаха договора за новото име на Македония в присъствието на премиерите на двете държави Алексис Ципрас и Зоран Заев на брега на Преспанското езеро. Тази седмица двамата министър-председатели направиха важна крачка към решаване на дългогодишния спор, като се разбраха новото име на западната ни съседка да бъде Република Северна Македония. Този ход не бе посрещнат еднозначно в двете държави.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Да, България" отива при областните управители заради пуснатите за продажба хиляди държавни имоти
Още: "Отпадналата необходимост" го спаси: Тодор Чобанов за античния амфитеатър в София
След подписване на историческото споразумение предстои процедура в Гърция и Македония по одобрение за новото име.