Народното събрание прие промените в Закона за хазарта, предаде „Фокус”.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Депутатите решиха лицензираните организатори на хазартни игри да не могат да развиват дейност по производство, внос, разпространение и сервиз на игрално оборудване за хазартни игри, освен за внос на игрално оборудване за собствени нужди.
При гласуване в пленарна зала отпадна предложението на вносителите да се разшири обхватът на реклама за хазартните игри. Вносителите настояваха организаторите на хазартните игри да могат да рекламират „реда и начина за участие в игрите”, както и „правилата и условията за организиране на игрите”.
Ирена Соколова от ГЕРБ обаче настоя този текст да отпадне с аргумента, че корекцията ще даде възможност на организаторите на хазартни игри да пропагандират тези занимания сред младежите. Мнозинството в пленарна зала подкрепи съображенията на ГЕРБ.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Народните представители отхвърлиха забраната организатори на хазартни игри да предоставят под каквато и да е форма кредит на участник или участници в хазартните игри, освен плащане с кредитни карти, приемани от организаторите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Законът по същество
Парламентът реши двукомпонентната такса за лиценз на хазартни компании да важи само за бетинг сайтовете, а при офлайн хазартните игри (каквито са казината, например) да се запази старият режим за таксуване – 15% от оборота.
Законодателството е в синхрон с Мерките за отговорен хазарт на ЕС, като операторите на хазартни игри ще са длъжни да внасят в Държавната комисия по хазарта следните годишни вноски: за организатори на онлайн залагания – 50 000 лв.; за организатори на игри в игрално казино – 10 000 лв.; за всички останали организатори на игри – 5 000 лв. годишно. Тези средства ще отиват за дейности, свързани с предпазване на младите хора от хазарт, превенция и лечение на зависимите от хазартните игри.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски