Главният прокурор Иван Гешев дойде в правната комисия в парламента, предаде bTV.
Още: "Като латиноамерикански наркобос": Човек на Пеевски атакува президента заради кортежа му (ВИДЕО)
Още: Мария Филипова не отрече, че може да е премиер, но ще каже само на президента (ВИДЕО)
Той го направил, защото уважава Народното събрание като висш орган в една парламентарна република.
"Моето становище е, че чл. 24 от правилника на Народното събрание противоречи на Конституцията. Обръщам внимание на конституционно решение от 1995 г., когато е атакуван един текст от тогавашния правилник за работа на НС. Там изрично конституционните съдии са казали следното: В парламентарни комисии не могат да бъдат канени президентът, вицепрезидентът, конституционните съдии и магистрати. Тоест в парламента може да бъде поканен главният прокурор от НС. Постоянните комисии, каквато е и правната, осъществяват парламентарен контрол", каза Гешев.
"За добро или за лошо в днешния правилник съществува член 24. Макар и според мен той да противоречи на Конституцията, правилникът има силата на закон. Затова утре или в понеделник ще внеса в КС искане за обявяване на противоконституционност на този текст", заяви още главният прокурор.
Още: "Отнемането на президентски правомощия застрашават демокрацията": Атанасов припомни Пеевски и ДАНС
Още: Безводието в Плевен: Регионалният министър каза кога най-рано може да започнат действия
"В Конституцията пише терминът „поканен“ и затова съм тук днес, както и от уважение към парламента и народните представители", допълни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Да спре с кухите лозунги": Мирчев напомни на Пеевски за "Булгартабак"
Още: Повече родители да работят онлайн през лятната ваканция: Предложение