Мария Габриел с първи коментар за призива на Урсула фон дер Лайен да влезем в Шенген

13 септември 2023, 11:53 часа • 2120 | прочитания

"Очаквахме призивът на Урсула фон дер Лайен за влизането на България и Румъния в Шенген. Всички очакваме държавите членки да се вслушат в този призив".

Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)

Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП

Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел. Реакцията й дойде минути, след като Председателят на Европейската комисия произнесе годишната си реч за състоянието на Европейския съюз на 13 септември пред Европейския парламент в Страсбург. Тя няколко пъти спомена България - във връзка с бедствията и с Шенген, като призова страната ни и Румъния да бъдат приети възможно най-бързо в пространството за безгранично движение.

"Днес ясно пролича прагматичната насоченост, че не само Европа е изправена пред нова страница в бъдещето си, но има силите и качествата да се позиционира", добави Габриел.

Още: НА ЖИВО: Годишната реч на Фон дер Лайен за състоянието на ЕС (ВИДЕО)

Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин

Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст

"По отношение на Нидерландия заявката от ЕК беше силна стъпка. България спрямо Нидерландия трябва да покаже дългосрочен ангажимент за върховенството на закона. Мисля, че с работата на правителството и Народното събрание през последните три месеца България даде заявка, че може да се разчита на нас за изпълнението на задълженията. Австрия не се противопоставя на влизането на България и Румъния, а казва, че има нужда от реформа на европейската политика за миграцията", посочи вицепремиерът на България.

Аргументът, че влизайки в Шенген, България и Румъния могат да допринесат за укрепването на пространството, е много силен, категорична е Мария Габриел.

Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат

Още: Ставащото в пловдивската митница е за отвличане на вниманието: Николай Денков за скандала на седмицата

Още: "Готови сме за Шенген": Габриел чака подкрепа за членството ни

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес