"Тези хора, които учредиха "Да, България", бяха движеща сила в разбиването на едно дясноцентристко общество, за да може на негово място да се роди една модерна левица, защото"Да, България" може да бъде това. Тя е това - тя е модерната либерална левица на България", заяви бившият здравен министър Петър Москов, който при предишното управление на ГЕРБ се раздели с ръководния си пост в ДСБ.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
По думите му пред bTV "поставянето на целта за незабавни избори ще доведе до преповтаряне на сегашната конфигурация и е провокация срещу смисъла и здравия разум. Незабавни избори означава: "Хайде да върнем БСП на власт! Искането на тази група е свързано със сблъсък с реалността."
"В миналия мандат на парламента хората останаха с впечатлението, че разликите между ГЕРБ и РБ опират до това дали 4 или 5 прокурори да се избират за ВСС (бел. ред. - което всъщност е решаващо за начина, по който функционира кадровият орган на съдебната власт и стана причина част от реформаторите да минат в опозиция). Всъщност основните разлики бяха в различната представа за подредба в държавата – че държавата трябва да се върне институционално, регулаторно, финансово в здравеопазването, образованието и сигурността", посочи още Москов.
Според него десницата трябва да се преконфигурира и това не става с лепене на парчето от стария Реформаторски блок. Ако заявката е свързана с деструктивна цел, това не е разговор, който смислените хора ще слушат, смята Москов.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
В същото време той коментира, че ГЕРБ "олевяват" и трябва да има обединена десница с консервативна програма. За целта обаче трябвало време.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Скандалът в НЗОК
"Министърът е политически овластеното лице и е в своето право да изисква, защото носи отговорността. Натискът на министъра на здравеопазването върху другите структури от системата не може да се счита за проблем, защото политическото ръководство на здравното министерство (МЗ) носи отговорност за взетите решения. Невъзможността на министър и Каса да работят успоредно в екип не е проблем на министъра, а на цялата нация заради опасност от блокиране на системата. С цялата ми симпатия към проф. Плочев този конфликт е невъзможно да продължава", каза Москов в коментар за напрежението между управителя на здравната каса проф. Плочев и здравният министър Кирил Ананиев.
"Касата да е нещо, различно от това да е финансов инструмент, с който се изпълнява здравната политика на държава – това е пагубна идея, която води и до част от проблемите в здравеопазването в България", допълни още той.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
По думите му най-големите разходи са били свързани с радиохирургията и лъчетерапията и в резултат у нас е била доставена "най-модерната за цяла Европа апаратура".
Затова и Касата, а след това – и министърът е трябвало първо да направят анализ защо при възможността този тип интервенции да се правят у нас дълговете на НЗОК към чуждите каси продължават да се трупат.