Николай Денков върна на Радев изпълнен втория мандат (ВИДЕО)

05 юни 2023, 11:09 часа 6361 прочитания 0 коментара

Номинираният за премиер акад. Николай Денков от "Продължаваме промяната – Демократична България" върна на президента Румен Радев изпълнен проучвателен мандат за съставяне на правителство. 

Още: Задава ли се конфликт между Борисов и Пеевски: Какви са условията и кога? (ВИДЕО)

Още: "Продължаваме промяната" сигнализира ЕК за избора на антикорупционната комисия

В краткото си обръщение към президента той призова за гладко прехвърляне на властта и успокояване на ситуацията, "за да знаят хората, че кабинетът, Народното събрaние и президентската институция работят заедно, за да може да се развива държавата".

"България има нужда от институции и политици, които реално да се ръководят от интересите на народа", отговори му Радев, като от думите му стана ясно, че няма да бави указа, за да се гласува "по съвест" бъдещият кабинет.

Припомняме, че при връчването на втория мандат държавният глава призова коалицията да преосмисли позицията си и да не го изпълняват. Въпреки това ПП-ДБ и спечелилата изборите ГЕРБ-СДС се разбраха да съставят управленска формула с приоритети и ротационно премиерско място – 9 месеца акад. Денков на стола, след това на него ще седне Мария Габриел, която ще бъде вицепремиер и външен министър в проектокабинета. Още: Всички имена от кабинета "Денков - Габриел" вижте тук.

Още: "Липсата на морал не може да се компенсира със съветник по почтеност": Нинова за любопитната реформа на Желязков

Още: Режим "няма хора" за президентските избори: Важните въпроси година преди вота

В обща декларация двамата в петък декларираха:

"Поемаме този риск с ясното съзнание, че ако тези промени, заради които се захващаме, тръгнат в грешна посока, ние двамата сме си казали, че ще си подадем оставката, защото смисълът от това правителство е да може да работи и парламента, за да приеме правилните закони".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес