Няма как стотици магазини в цялата страна да обявят едновременно промоция на всички видове хляб с едно и също намаление. Така вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова отговори индиректно на критиките на ГЕРБ, че намалението на цената на хляба, се дължи на обичайни промоции.
Още: Ще падне ли правителството: Петият вот на недоверие влиза в парламента
Още: Асен Василев: Делото срещу Коцев е политическо преследване, съдът действа като прокуратура
„Очевидно премахването на ДДС на хляба започва да дава резултат. Всички опити тази мярка да бъде оспорвана или злонамерено тълкувана като промоция се провалиха", заяви вицепремиерът.
Думите на Нинова идват след като нареди на Комисията за защита на потребителите да извърши проверки на цената на хляба в цялата страна.
Стана ясно, че в периода от 2 до 5 юли са направени над 100 проверки в над 30 града в различни по големина магазини. От протоколите на КЗП става ясно, че част от търговските вериги са намалили цените с 20 % на всички видове хляб във всички градове, в които имат магазини. Това не се дължи на промоция, тъй като такава се прави само на определена стока за по няколко дни. Сегашното намаление е за целия асортимент и то трайно.
Още: Мигрират ли кадри на ГЕРБ в “ДПС-Ново начало“
Още: Ивайло Мирчев: Истинският премиер е Делян Пеевски
Резултатите от проверките показват, че в някои по-малки хранителни магазини цените са близки или дори по-ниски от тези във веригите. Например в хранителен магазин във Враца бял хляб от 700 г се продава за 1.40 лв., типов хляб от 700 г за 1.30 лв. В Монтана в малък магазин бял хляб 700 г струва 1.60 лв., а хляб „Добруджа“ 1.50 лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вятърът на “Промяната“ я оскъпи двойно: Борисов за АМ “Европа“
"За нас инфлацията, цените, доходите и компенсаторните мерки с грижа за хората, си остават задача номер едно", заяви вицепремиерът Нинова.