"Това, което направиха ДПС през последната седмица - с номинациите на Доган за депутат, е подготвен сценарий. Няма как да се върти името му, без негово предварително съгласие". Това каза пред БНР политическият анализатор и един от основателите на ДПС Осман Октай в коментар на обръщението на почетния председател на Движението за права и свободи Ахмед Доган към структурите на партията, в което той заявява, че "от гледна точка на Съдбата, няма нужда да се връща в политиката".
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Според него обръщението на Доган е имало за цел да си върнат гласовете, отнети от ДОСТ и ГЕРБ:
"Доган директно казва, че формациите, които атакуват него и ДПС, са противници на мюсюлманите в България. Затова им казва да се обединяват, защото са пример за цялата държава, че са подготвени да управляват, а той не иска да им пречи със сатанизирания му образ".
Моделът е на външния враг, подчерта Октай и уточни, че почетният председател призовава мюсюлманите да не се поддават както преди на други политически проекти да ги залъгват.
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
По думите му в отказа от номинациите Доган е намерил повод да направи този призив към потенциалните гласоподаватели на ДПС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
"От политически модел за права и свободи ДПС се превърна в модел за кадруване в полза на групировките", коментира още анализаторът и добави:
"Чрез Доган и неговия контрол, ДПС стана патерица БСП да прикрие всичките си престъпления по времето на комунизма и да се гордее с тях и днес. Да не се изучават и никой да не бъде наказан нито за тези престъпления, нито за възродителния процес".
Октай посочи, че "държавната машина и службите - полицейски и прокурорски, чрез групировките" обслужват модела на Доган и никаква алтернатива на ДПС, дори подкрепена от Ердоган, няма да е успешна, защото те контролират изборния резултат във всяка изборна секция:
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски
Още: "Строшеният F-16": Борисов и Радев се карат дефектни ли са самолетите (СНИМКИ)
"Във всяка секция в турските и помашките села в България квотите на другите партии, които им се полагат в секционните комисии, се подават от ДПС. Това сме го доказали дори в съдебно дело в Шумен", заяви той.