Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Радев: Борисов не ми е на дневен ред

04 май 2018, 19:00 часа • 13974 прочитания

Помолен да коментира думите на премиера Бойко Борисов, че престрелките между институциите идват от президентството, Румен Радев отговори: „Днес мои гости в Русе са президентите на Австрия и Румъния, за да обсъждаме европейския дневен ред. Срещам се със студенти и кметове от крайдунавски градове, включително и румънски. Това е моят дневен ред и в него аз няма коментирам телевизионните изяви на премиера“, заяви той в Русе, след срещите си с президентите на Австрия Александър Ван дер Белен и Румъния Клаус Йоханис, предаде "Фокус".

"Преди 30 години русенските майки протестираха срещу една екологична катастрофа и това даде началото на промените. Днес други русенски майки протестират срещу една социална катастрофа и аз силно се надявам правителството да ги чуе". Така президентът коментира още мирния протест на майките на деца с увреждания, които настояват за индивидуална оценка за помощни средства и по-достъпната архитектурна среда.

"ЕС е изправен пред много предизвикателства, които имат сложни и многостранни измерения - и политически, и икономически, военни, технологични, информационни и културни. В тази сложна среда за сигурност ние можем да бъдем успешни само ако имаме дългосрочна визия и ясни приоритети и ако интегрираме нашите усилия. 6 месеца председателство не са малко, но на фона на глобалната визия за развитие на ЕС, те са изключително малък период. Затова е нужно една много добра координация и плавно предаване на приоритетите на следващата държава", заяви Радев.

Той отбеляза, че по време на разговорите с Йоханис и Ван дер Белен са обсъдени много въпроси, свързани със средата за сигурност. Сред тях са перспективата пред европейския проект, бъдещето на мигрантската криза, общата европейска система за убежище, бъдещето на Западните Балкани и точните измерения на тяхната европейска перспектива, многогодишната финансова рамка и дали тя гарантира не само икономическото развитие на Европа, но кохезионната политика и реалната конвергенция, дигитално бъдеще на Европа, готовността ни за действие и неутрализиране на терористични атаки, бъдещето на младите хора.

"В момента Западните Балкани са безспорно приоритет и тяхната стабилизация е жизненоважна за Европа, но това не може да причина да няма фокус, внимание и усилия за развитието на Дунавския регион. И трите държави сме изключително заинтересовани да има позитивно развитие за Дунавския регион. Дунавската стратегия беше приета от ЕС през 2011 година с основна цел да се развие огромният потенциал на региона в икономическо отношение, както и по отношение на енергийната, транспортната и дигиталната свързаност. Седем години след приемането на тази стратегия не можем да кажем, че има някакъв съществен напредък, особено по отношение на свързаността. Причините са много, но най-важната от тях е, че тук няма отделени ресурси, структури и ясни правила за действие“, коментира президентът Радев на брифинг с другите двама президенти след срещата. 

„От векове река Дунав свързва хората от горното, средното и долното поречие. По време на Студената война тази връзка до голяма степен беше прекъсната. Наша задача е да възстановим връзките между хората. Не само да ги възстановим, а да ги изведем на ново, съвременно ниво“, допълни още той. Според него страната ни има интерес от това, защото по течението на Дунав може да се установят огромни регионални различия. „Тук са от най-бедните региони и те са в България. Ние много разчитаме успешното развитие на тази стратегия да има голямо влияние върху икономическото и социално съживяване на цяла Северна България“, каза президентът.

„Обединена и солидарна Европа се характеризира със сплотеност и близост до своите граждани. Най-важното нещо е да поддържаме европейските ценности, защото само чрез тях можем да разрешаваме кризите и да реализираме ефективен напредък по досиетата от наш взаимен интерес”, заяви румънският президент Клаус Йоханис по време на общата пресконференция. “Дунавската стратегия стартира с голям оптимизъм и потенциал през 2011 година, някои от нейните цели се реализираха, но други са на ниво намерения”, отбеляза още румънският държавен глава и призова потенциалът на региона да бъде оползотворен.

Австрийският президент Александър Ван дер Белен отбеляза, че трите страни споделят сходни цели и са изправени пред редица общи предизвикателства. Той оцени високо ролята, която страната ни има за утвърждаване на европейската перспектива на Западните Балкани и оцени периодът от 2020 до 2025 година за реалистичен за осъществяване на практически стъпки към присъединяване на страните от региона.

 

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес