Светослав Малинов: Ако главният прокурор не бъде сменен, доверието в управлението ще бъде загубено

11 февруари 2022, 11:47 часа • 7509 | прочитания

„Ако не се демонстрира не само на думи, решителност и реални действия относно съдебната реформа и дори смяната на главния прокурор, много бързо ще се загуби доверието, поне за част от тези партии, които са в управлението“.

Още: Ивайло Мирчев: Нужна ни е ясна посока и нашата посока е Запад

Още: Саботаж или технически проблем: Министърът на отбраната с официална информация за казуса с F-16 (ВИДЕО)

Това заяви Светослав Малинов, ръководител на катедра „Политология“ в Софийския университет и бивш евродепутат.

Пред БНР той обяви, че се наблюдава липсата на лидерство от страна на премиера, което започва вече да се усеща.

"Кирил Петков се изживява като един ентусиазиран говорител на правителството, но не усещаме налагане на теми, разрешаване на конфликти, налагане на политики, които все пак един премиер трябва да прави“, коментира Малинов и допълни, че липсата на това политическо лидерство ще се превърне във въпрос за оцеляване на коалицията

Още: Иван Таков за убийството в Хасково: Всеки един такъв случай напоследък изключително много се политизира

Още: "Да кажем не на поръчковото правосъдие и политическото брокерство": Нов протест срещу Пеевски

Малинов изтъкна, че от миналата година президентът е наследил инерцията на най-популярния политик в държавата и така е създал част от политиците.

„Много трудно ще може президентът да се отърси от тази си роля и да се върне в тесните рамки на това, което му задава Конституцията. Ще продължи да се намесва, ще продължи да участва на нива в управлението на държавата, включително с преки намеси за конкретни политики, но и на ниво, което не се вижда“, обясни бившият евродепутат. Той изрази и прогноза, че ако у публиката се остави впечатлението, че в критични моменти президентът поема лидерството, това ще бъде пагубно за управлението.

"Ще трябва да се постигне в нов баланс, който в момента по-скоро върви в обратна посока: президентът силните си позиции и решаващата си дума в спорни моменти“, обяви Малинов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес