За по-малко от 20 минути този следобед парламентарната правна комисия обсъди и прие на първо четене предложението за закриването на специализираните съдилища и прокуратури.
Още: Наталия Киселова от Копривщица: Свободата не ни е дар (ВИДЕО)
Още: Удар за Борисов: Мария Габриел извън ръководството на ЕНП
Това обаче се оказва по-скоро символичен акт, тъй като до второ четене изобщо няма да се стигне в рамките на този парламент.
Текстовете бяха внесени от група депутати от "Демократична България", а обсъждането им започна на 10 септември (петък), но беше прекъснато, тъй като депутатите трябваше да влязат в пленарна зала за обсъждането и гласуването на актуализацията на държавния бюджет.
"За" гласуваха 11 народни представители, ГЕРБ и ДПС не присъстваха на заседанието.
Още: Живописният плаж „Болата“ с нов стопанин
Още: Борислав Гуцанов се обяви против повишаването на пенсионната възраст
Освен закриване на спецправосъдието, законопроектът предвижда структурна промяна във ВСС и по-конкретно изискване председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд да са правораздавали там поне 5 години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков за ареста в Пловдив: Управлявал е при Главчев и Желязков, не могат да ни го препишат
Освен това се предвижда изборът им да става с т.нар. двойно мнозинство – поне 17 гласа "за" в Пленума на ВСС, където са всички членове на съвета, както и мнозинство сред съдиите, избрани от съдии в състава на Съдийската колегия. Промените предвиждат такова двойно мнозинство да се изисква и при избора на административни ръководители на останалите съдилища.
Радостин Василев от ИТН коментира, че това решение на комисията е "символично":
"Може би това е едно символично решение. Надявам се в следващото НС да вземем решение в обществен интерес. Днес трябва да вземем символно решение дали да съществува или да се реорганизира. В полза на обществото, да не се счита за бухалка", допълни той.
Още: Лицата, подаващи сигнали за корупция: Парламентът с ключови промени, за да спаси 650 млн. евро
Още: Божанков с намек за министри на "Ново начало": Росен Желязков е новия Пламен Орешарски