Когато патладжанът е добре опечен и овкусен, той става кремообразен, сладък и направо топящ се върху езика. Тук ще ви покажем най-сигурния начин да получите точно този ефект – без горчивина, с чист аромат на огън и с балансиран сос. Искате салата, за която да ви питат за рецептата? Ето я!
Какъв е вкусът, който търсим?
Сочна, но не водниста; с дим от печената кора, нежна сладост от чушки и домат, и ясна свежест от чесън и магданоз. Маслото е умерено, киселината – точно толкова, че да „събуди“ зеленчуците. Ключът е в правилното печене и премерен дресинг.
Не сте яли по-вкусна салата с патладжан и печени чушки
Как да изберем добър патладжан?
Вземете плодове с лъскава, гладка кора, тежки за размера си. При лек натиск трябва да се връщат обратно, без дълбоки следи. По-младите имат по-малко семена и по-нежна кожа – следователно по-малко горчивина. Съхранявайте в отделението за зеленчуци и използвайте до няколко дни.
Не сте яли по-вкусна салата с патладжан и печени чушки
Необходими продукти
- 2 големи патладжана (около 600-700 г общо)
- 2 печени червени чушки, обелени
- 1 средно голям домат, без семките (или 2 по-дребни)
- 3-4 скилидки чесън
- 3 с. л. олио или зехтин
- 1 с. л. винен оцет или сок от половин лимон
- 1 малка връзка магданоз
- сол на вкус, щипка черен пипер
- по желание: 2 с. л. едро счукани орехи
Печене без горчивина
Печете патладжаните цели или разполовени. Ако са цели, надупчете кората и ги сложете на 200°C за 30-40 минути, докато омекнат напълно и кожата се набръчка. Ако са разполовени по дължина, печете на 220°C около 18-20 минути. Оставете изпечените плодове да се задушат в затворен съд 10 минути и отделете месестата част с лъжица. При печене предварително осоляване не е нужно; при пържене – задължително.
Начин на приготвяне
Нарежете чушките на ситни кубчета. Доматът обелете, махнете семките и нарежете месото на дребно. Ситно накълцайте магданоза. В хаванче стрийте чесъна с щипка сол. В голяма купа намачкайте топлата сърцевина на патладжана с вилица – не до каша, а на едри влакна. Прибавете чесъна, чушките и домата. Полейте с олиото и оцета (или лимона), посолете, добавете черен пипер и разбъркайте внимателно. Накрая сложете магданоза и, ако ви харесва, орехите. Оставете салатата да престои 15 минути – вкусовете ще се смесят, а текстурата ще стане още по-кремообразна.
Полезни трикове
Ако усещате горчивина, посолете суровите половинки за 30 минути, изплакнете и подсушете; може и кратко замразяване, което извлича част от течността. Не гответе в алуминиев съд – патладжанът посивява. Кората носи най-много аромат и ценния пигмент насунин, а зеленчукът е беден на калории – около 24-33 ккал на 100 г – и дава приблизително 2,5-3,4 г фибри.
Бърза лятна вечеря с патладжан, в която ще се влюбите
Варианти, ако обичате нови вкусове
За ориенталска нотка заменете оцета с лимон, добавете 1 с. л. сусамов тахан и щипка кимион – получава се пухкав дип.
Гръцката идея включва повече лимон и зехтин, без домат.
Обичате пикантно? Сложете щипка люта пиперка или поднесете със запечени филийки, намазани с чесново масло.
Често срещани грешки
Недопечен патладжан – жилав и горчив. Решението? Повече време и по-висока температура.
Пресоляване – солете поетапно и опитвайте.
Прекалено финно пасиране – салатата губи текстура; оставяйте видими парченца.
Рецепта на деня: Пикантна салата с патладжани
С какво да поднесем?
Салата с патладжан е идеална компания на печено месо и скара, но стои чудесно и до кюфтенца от тиквички или купа розови домати. Като самостоятелна вечеря сервирайте с пълнозърнест хляб. Охладена ракия или чаша сухо бяло вино подчертават димния вкус.
Рецепта на деня: Салата с патладжани и домати
Тайната на най-вкусната салата с патладжан е проста: добре изпечен зеленчук, смачкан на едри парченца, щедър, но премерен дресинг и свежи добавки. Печенето носи сладост и дим, чесънът и киселината събуждат аромата, а магданозът и орехите придават завършек. Следвайте стъпките, оставете салатата да „си почине“ и ще получите кремообразен, наситен вкус. Пригответе я веднъж и тя лесно ще се превърне в летния ви фаворит.