Общинските съветници гласуваха бюджета на община Русе за 2017 г., който тази година е увеличен с 4,5 млн.лв., предаде БГНЕС.
Още: Кметът на Русе откри барелеф на Йосиф Вондрак
Още: Пъзели, магическо шоу, роботика и много игри за най-малките русенци на 6 май
Рамката му възлиза на 124 684 755 лв., а увеличението е свързано с нарастващия темп на разходите в държавната дейност, което община Русе направи и в местните дейности. Това гарантира по-голяма гъвкавост и повече целеви инвестиции в секторните политики, коментира главният финансист на местната администрация Емилия Пенева. Бюджетът бе подкрепен от 35 съветници, 6 гласуваха против, а 6 се въздържаха.
През 2017 година предстои изпълнението на мащабни инфраструктурни проекти. Към момента общината управлява европейски проекти на обща стойност над 71 млн. лв., а през тази година предстои да стартира изпълнението на проекти за още над 26 млн. лв., което на практика ще удвои бюджета. Предстоят изключително важни проекти като благоустрояването на крайбрежната зона и Парка на младежта, цялостна реконструкция на 5 учебни заведения в града, втори етап на модернизирането на градската среда и транспорт, както и много други.
Ще бъдат предприети неотложни мерки и за рехабилитация на уличната мрежа и тротоарите в града, които десетилетия наред не са били ремонтирани. Привличайки нови средства чрез дългосрочния кредит на стойност 10 млн. лв. ще се повиши качеството на живот чрез подобряване на градската среда. Ще се ремонтират 319 551 кв.м. улични платна и 188 625 кв. м. тротоари. Във всеки един квартал ще се ремонтират основните връзки и всички обслужващи и довеждащи улици и тротоари с генериран натоварен трафик.
Още: Кметът на Русе и екоминистърът подписаха договор за зелени мерки за по-чист въздух
Още: Кметът на Русе откри Републиканския турнир по полицейска лична защита и карате
„В Община Русе следваме принципа на екипна работа за структурирането на бюджет, съвместим с желанията и потребностите на гражданите. Той е напълно стриктен и изряден, за да създаваме видимите резултати, които остават след нас за поколенията. Бюджет 2017 ще даде възможност на нашия град да продължи да се развива и утвърждава като лидер не само в региона, но и в страната“, коментира кметът Пламен Стоилов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 1500 спортисти от 5 континента идват в Русе за Световното първенство по драконови лодки
Още: В Русе ще се издигне бюст-паметник на княз Александър I Батенберг
Приоритетно ще се работи към подобряване състоянието на междублоковите пространства, осигуряване на по-добри възможности за спорт, повече и все по-качествени събития в областта на културата и поради тази причина средствата по тези направления през 2017-а са завишени. В детските градини и ясли ще се вложат с 360 000 лв. повече за издръжка, ремонт и оборудване. Програма „Култура“ ще разполага с близо 30 000 лева повече, а бюджетът на предприятието „Комунални дейности“ ще е завишен с още 200 000 лв., средства, с които ще продължи да се подобрява градската среда в Русе и в малките населени места.
В същото време дирекция „Местни данъци и такси“ отчита по-добри контрол и събираемост на приходите, с преизпълнение от над 3 300 000 лв.