Еквадорският президент Рафаел Кореа поиска от Великобритания да оттегли заплахите си за арестуване на Джулиан Асандж, който се укрива в еквадорското посолство в Лондон.
Още: Най-важните новини за деня: 1 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 2 май 2025 г. (петък)
"Не очакваме извинения, не ги искаме, но Великобритания трябва да поправи сериозната грешка, която допусна, като заплаши Еквадор, че може да влезе насила в дипломатическата мисия, за да арестува г-н Джулиан Асандж", заяви Кореа на пресконференция в Гуаякил.
"Въпреки това нахалство, тази грубост и неприемлива заплаха, ние оставаме отворени за диалог", за да се преодолее кризата с предоставянето на дипломатическо убежище на Джулиан Асандж.
Вчера президентът заяви, че Еквадор е готов за диалог с Великобритания и Швеция за намиране на решение относно Асандж, основател на сайта Уикилийкс, който от 19 юни се укрива в еквадорското посолство в Лондон. "Ние продължаваме да сме отворени за диалог с правителствата на Великобритания и Швеция", заяви тогава Кореа.
Още: Саботаж или кражба на важни данни: Защо българският F-16 не е счупен, но не работи?
Още: КТ "Подкрепа" с шествие и рок концерт за 1 май в София
"Неотстъпчивата позиция" на Лондон и Стокхолм предизвика кризата, допълни той. Великобритания и Швеция не са дали уверение, че Асандж няма да бъде екстрадиран в САЩ, където рискува дълга присъда затвор за разкриване на стотици хиляди поверителни американски дипломатически документи.
Редактор: Георги Иванов
Още: Нови цени на винетките от днес
Още: Кой има имен ден днес, 1 май 2025 г. Честито!