Фестивалът „Сурва” навърши 55 години

25 януари 2021, 19:55 часа • 2174 | прочитания

Фестивалът "Сурва" стана на 55 години, припомнят от Регионалната библиотека "Светослав Минков" в Перник.

Още: Колко струва да си български гражданин: Вече ще е 10 пъти по-скъпо (ВИДЕО)

Още: "Светим си в червено": Проф. Георги Рачев с гореща прогноза за времето

Библиотеката разполага с над 25 000 единици с информация за "Сурва", включващи книги, сборници, бюлетини, публикации в периодичния печат, архивни документи и фотоси, рекламни материали. Сред най-ценните са и първите плакати на фестивала.

В специална презентация може да се види автентичният почерк на създателя на фестивала - Йордан Николов, както и статия от него във в. "Димитровско знаме" от 1966 г.

В спомените на първия председател на организационния комитет на фестивала - Иванка Николова са ентусиазма, въодушевлението и упорството на хореографа Йордан Николов. 

Още: Кой има имен ден днес, 24 юни 2025 г. Честито!

Още: Прогноза за времето - 24 юни 2025 г. (вторник)

През 2012 г. библиотеката издаде и пълен библиографски указател за Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва" с автор Димитрина Чалъкова.

Тази година маскарадът няма да се проведе заради пандемията. Той бе отменен и през 2020 поради водната криза в Перник.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес