Медиите, които още не са на Пеевски, отидоха да търсят помощ в Брюксел

22 ноември 2017, 11:10 часа • 17814 | прочитания

Представители на Съюза на българските издатели, водени от председателя на организацията и съсобственик на "Икономедиа" Теодор Захов, са били на среща с Европейската асоциация на издателите на вестници (ENPA) в Брюксел. На нея те са изказали позиция, че съществуването на малката група медии в България, които още не са собственост на Делян Пеевски, е застрашено, съобщава сайтът BulgarianPresidency.eu, който е проект на един от редакторите на EurActiv – Георги Готев.

Още: "Системата BG Alert ще е изправена пред изпитание": Прогнозата за времето до края на май с Николай Василковски

Още: Синоптик предупреди за градушки през май: Ето какво време обеща за юни

На срещата си с Карло Пероне, председател на ENPA, българските издатели са посочили конкретни случаи на натиск. На първо място – постоянният натиск срещу "Икономедиа", която издава вестниците "Дневник" и "Капитал" и е собственост на Иво Прокопиев. Посочена за пример е сагата с КТБ, която изданията на "Икономедия" години напред разкриваха и участието на банката във финансирането на медийната империя на Делян Пеевски, както и други сделки за придобиване на апетитни активи – чрез свързани лица. Изброени са над 850 дискредитиращи разкритията на "Капитал" материали в притежавани от Пеевски и семейството му медии за периода 2010 – 2012 година.

Освен това е засегната темата и за влиянието на Пеевски в съдебната система и конкретно върху главния прокурор Сотир Цацаров. Като пример за това влияние е посочено обвинението срещу Иво Прокопиев заради продажбата на миноритарния държавен дял в EVN. В момента обвинението е върнато от Софийския градски съд (СГС) на прокуратурата заради пропуски, а тя обжалва решението на втора инстанция.

Друг пример за атакуван от Пеевски издател е издателят на Club Z Огнян Донев, който до 2012 година държеше "Медийна група България Холдинг" на вестниците "24 часа", "Труд" и "168 часа" заедно с Любомир Павлов. Двамата бяха обвинени в пране на пари по сигнал на бившия им съдружник Христо Грозев, а Донев беше обвинен и в укриване на данъци чрез "Софарма". През март, 2013 година, обвинението за пране на пари беше свалено, след като Грозев оттегли показанията си, а малко по-късно Донев и Павлов продадоха управляваната от тях медийна група, като в момента в Търговския регистър като съдружници са регистрирани "БГ Принтмедия" и "ПРО Нюз България". Реално "Труд" се управлява от Петьо Блъсков, а "24 часа" - от Венелина Гочева. Случаят със "Софарма" все още се гледа на първа инстанция.

Още: Шофьорите са категорични: Няма да има градски транспорт за матурите в София

Още: Прогноза за времето - 19 май 2025 г. (понеделник)

Припомнен е и случаят с издателя на вестник "Сега" Сашо Дончев – т.нар. "Цумгейт". Срещата между Цацаров и Дончев в ЦУМ е повече от тревожен сигнал, защото става по времето, в което прокуратурата проверява "Овергаз" (компания на Дончев), която още през 2011 година се жалва пред ЕК заради използване на монополно положение от страна на „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“. Всъщност чак след срещата между Дончев и Цацаров, прокуратурата обявява, че проверява "Овергаз" и по-специално дали членове на КЕВР са изпълнили професионалните си задължения да съблюдават изпълнението на ключови елементи от бизнес програмите на доставчиците на газ в България и дали инвестициите на компании като "Овергаз" отговарят на одобрените от КЕВР.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес