Справиха се с две мечета: Властите с успешна акция край Смолян (СНИМКИ)

24 юни 2025, 14:30 часа 1132 прочитания

Макар и още да не са хванали шуменския леопард - властите се похвалиха с успешна акция, насочена срещу две мечета, слизали до регионалното депо край Смолян, където се хранели с оставена от хората храна. Става въпрос за съвместни действия между РИОСВ - Смолян и WWF, чиито спешни превантивни мерки вече са дали резултат - мечетата са отучени да се хранят в депото, съобщиха от Министерство на околната среда и водите.

Всичко започнало след разпространен в социалните мрежи клип, в който се виждало как мечетата си похапват от депото. 

В района на гористата местност са поставени фотокапани, табели с призив да не се хранят дивите животни. Осъществено е и наблюдение. Проведени са и разяснителни срещи със служители на депото и в близкото затворническо общежитие.

Защо не трябва да се хранят мечки?

Храненето на мечките води до загуба на страха им от хората и крие рискове и за хората, и за защитения вид, посочват още от МОСВ. 

Припомняме, че наскоро от министерството обърнаха внимание, че сметищата са източник на “лесна храна” създават потенциална опасност за пряк контакт на мечките с човека и нежелани инциденти. ОЩЕ: Свикне ли с храната ни - не можем да я отучим: МОСВ каза как да избегнем конфликт с мечка

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес