Студентите са прави да протестират и то както намерят за добре. Ректорите на университети вече изказаха мнението си, че окупациите нарушавали реда и закона. И биха били прави, ако ставаше въпрос за правова държава. Това лято България престана да е такава.
Още: Прогноза за времето - 24 април 2025 г. (четвъртък)
Още: Най-важните новини за деня: 23 април 2025 г.
Това сподели пред bTV бившият конституционен съдия Георги Марков. Според него повратният момент, довел до погазване на Конституцията от парламент и висши магистрати е факта, че се „допусна едно лице да отиде при главния прокурор в двойно качество – депутат и силен шеф в изпълнителната власт”.
Визирайки спорното назначение на Делян Пеевски за ръководител на ДАНС, Марков констатира, че „тази двойственост наруши разделението на властите”. „КС трябваше да установи тази несъвместимост и да го отстрани. Но съдиите не предпочетоха да не спазят основния закон, поради което КС се самоуби и е изкаран за продан в интернет. Всичко вече е възможно в тази държава щом КС и НС погазват Конституцията. Сега вече трябва нов модел – пряк избор на конституционни съдии”, подчерта бившият магистрат.
Според него студентите са прави да искат незабавни избори, на които се очаква да има много по-голяма активност и именно тя да избегне същата картина на състава в парламента.
Още: Дъждове и градушки в част от България: Прогнозата на Никол Станкулова
Още: Ограничават движението по магистрала "Хемус"
"Не ранобудни, а късно събудили се"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: BG-ALERT не се задейства при земетресението в Турция, усетено у нас
Още: Нова възможност: Кабинетът одобри безплатни електронни обучения по дигитални умения
По-рано в ефира на „Тази събота” се чу и друга гледна точка, изразявана многократно през последните дни – че самата форма на протест, избрали студентите, не е правилна. Позицията изрази пред bTV проф. Драгомир Драганов, преподавател в СУ.
„Заставам на страната на закона. 15 учебни седмици има в годината – това е цяла технология, закъснявам с материала. Провалят се 4 конкурса на Факултетния съвет, единият е за мой асистент.
Може да се стигне до практически провалена учебна година”, опасява се преподавателят.
Още: Кой натисна спусъка в „Света Неделя“ и кой плати с живота си за истината? (ВИДЕО)
Още: Кабинетът ще опита да достави още 35 нови електрически влака
Той смени прозвището „ранобудните”, което студентите сами си дадоха, с друго – „късно събудили се”. Причината била, че докато в други страни младите хора подпалвали искрата на националните протести, у нас те следвали събитията – започнали акция чак след повече от 100 дни на улично недоволство.
На този упрек студентите отговориха с уточнението, че и през четирите месеци на протести са били частници в тях. Но след като властта останала глуха, решили да преминат към по-крайните действия.