Няма фактори, които да говорят за понижаване цените на горивата. Това, което наблюдаваме в момента е задържане на цените на суровия петрол, тъй като американците освободиха стратегическите си запаси, но това е един краткосрочен ефект. Ще продължи 2-3 месеца и цените отново ще тръгнат нагоре, тъй като търсенето е по-голямо от предлагането. Това заяви Светослав Бенчев от Българската петролна и газова асоциация.
Още: Прогноза за времето - 7 август 2025 г. (четвъртък)
Още: Помощ от небето: Заваля дъжд над големия пожар в Сакар
„Продължава да поскъпва суровият петрол. Котировките тръгнаха нагоре, след като се чуха новини за възможност на въвеждане на ембарго на руския петрол от страна на ЕС. Има риск 20% - това е руският износ на петрол за света да изчезне. Най-важното, за да не видим някакви шокове, е да няма ембарго върху руския петрол“, добави той.
Необяснимо е обаче защо бензинът и дизелът поскъпват, тъй като е известно, че "Лукойл Нефтохим" може да работи не само с руски петрол, а към днешна дата той струва около 80 долара на барел т.е. с около 20 долара по-евтино от европейския сорт "Брент".
Бенчев добави, че България е в топ 3 в Европа на страните без такси за цените на горивата, както и че сме и в топ 3 в Европа по най-ниска цена на горивата.
Още: Адвокат за жестокото убийство на куче в Тетевен: Вече има ефективни присъди за такива престъпления
Още: Най-важните новини за деня: 6 август 2025 г.
„Ако преди известно време хората пълнеха половин или един резервоар по бензиностанциите, сега пълнят за определена сума. Това са 20,30,50 лв., което като количества е много по-малко, защото цената е по-висока. И ние, като търговци, нямаме никакъв интерес цените да бъдат високи, защото това намалява потреблението. Но няма какво да се направи в тази ситуация“, заяви още той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Близо 3 килограма фентанил заловен у нас от началото на 2025 г., МВР го бори с беседи в училищата
Още: Пътна полиция с нови камери, засичат скорост и изпреварване във всички ленти