Въвеждат нови психотестове за шофьоритe

29 юли 2013, 20:22 часа • 15241 | прочитания

Нов тип въпроси и тестове ще бъдат въведени от ДАИ при провеждане на психотестовете за шофьори. Промените влизат в сила след седмица, като нововъведените въпроси ще издават дали водачът е агресивен, предаде bTV.

Още: "SMS-ите на BG-ALERT всяват паника": Кметове алармират, че никой не знае какво да прави

Още: "F-16 ще стане любим самолет на много от нас": Версиите за повредата на изтребителя

Въвеждат се и "отворени въпроси", с които кандидатът няма да може избира от няколко възможни отговора, а ще довършва започнато вече изречение.

След като премине през писмения тест и машината за определяне на реакции и координация, изпитвания беседва с психолог. А новите въпроси би трябвало да улеснят максимално експерта.

„В третия етап на психологическото изследване, а именно беседата и наблюдението, ние смятаме, че там има съществени пропуски, които се правят от психолозите в страната", беше мнението на Здравко Аспарухов, "Психологически подбор" в "Автомобилна администрация.

Още: F-16 e жертва на саботаж? Или на чиста некадърност и мърлящина: Анализ

Още: Патриархът: Църквата роди училището с Божията помощ, “Добродетели и религия“ ще ни обедини

Допълнителните въпроси няма да доведат до промяна в цената на психотеста. Аспарухов добави, че методиката е изключително работеща и много добра.

От Агенция "Автомобилна администрация" обсъждат и по-строги мерки за шофьорите, които карат пили. Идеята е при констатирана употреба на алкохол, провинилият се да не може да се яви на психотест в рамките на 2, 3 или 5 години. За да бъде въведено това правило обаче, предложението първо трябва да мине през парламента.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес