Започва нова проверка на боеприпасите в завод "Миджур"

20 юни 2018, 19:37 часа 1199 прочитания 0 коментара

Започва нова проверка на боеприпасите в оръжейния завод в Горни Лом. Според прокуратурата взривните вещества не се съхраняват правилно и има риск от нова трагедия.

Още: И България не е безразлична: Стотици протестираха в подкрепа на Палестина (ВИДЕО)

Още: Най-важните новини за деня: 5 октомври 2025 г.

През 2014 г. 15 души загинаха при експлозия в завод „Миджур”, а вчера съдът не откри виновни за инцидента.

Майката на 44-годишния Румен Ръбин, загинал при експлозията в оръжейния завод, е в шок след съдебното решение. „През нощта не съм спала. Какво е това безобразие? Така без нищо да минат, това са 15 души”, каза майката Росица Ръбина. Румен е постъпил в завода два месеца преди трагедията.

Четири години след експлозията в Горни Лом живеят в страх от нова трагедия. „Близо четири години минаха от взрива и никой нищо не прави. Ако може, тези мини да отидат на друго място, за да не създават излишни притеснения и главоболия”, каза Ваньо Костин, кмет на община Чупрене.

Още: Прогноза за времето - 6 октомври 2025 г. (понеделник)

Още: Отмина ли опасността от наводнения? Седмична прогноза за времето за 6-12 октомври 2025 г.

190 000 противопехотни мини и 90 тона тротил се съхраняват в пет от складовете на завода – без охрана и без система за сигурност, предаде бтв.

„Неслучайно първоначално охраната се осъществяваше от Жандармерията в Монтана. Считаме, че в момента охраната липсва, тъй като в момента има само един пост, който е на КПП-то и складовият район реално не се охранява”, заяви полк. д-р Красимир Петров от Сдружението на специалистите по боеприпаси.

„Ще настояваме да се изпълнят задълженията по закон, за да не се допусне подобна трагедия, каквато видяхме, че се случи през 2014 г.”, заяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.

Ако фирмата не реши проблема с боеприпасите, ще бъде глобена или ще остане без лиценз.

Още: Factcheck.bg опроверга министър Генов: Река в Елените има, но е застроена с хотели

Още: Тежък и шокиращ финал: Изгониха от ефир водещата на тотото Марина Кискинова (СНИМКА)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес