Какво е алкална вода и има ли реални ползи от нея?

12 юли 2025, 21:18 часа

Въпреки твърденията за здравословни ползи, свързани с алкалната вода, научните доказателства сочат, че предполагаемите ѝ ползи може да са преувеличени.

Пиенето на алкална вода се превърна в популярна тенденция, като много компании твърдят, че тя предлага разнообразни ползи, от подобрена хидратация до превенция на хронични заболявания.

Но какво е алкална вода и има ли тя всъщност някакви ползи?

Още: Защо водата в морето не е сладка?

„Твърденията са неоснователни“, каза пред Live Science Саломе Крюгер , професор по хранене в Центъра за върхови постижения в храненето в Северозападния университет в Почефструм, Южна Африка.

Вижте как да изчистите от пестициди плодовете и зеленчуците

Веществата, които са алкални, са основни или обратното на киселинните – те имат високо pH, докато киселините имат ниско pH. По-ниските нива на pH отразяват по-голямо количество положително заредени частици. Алкалната вода обикновено има ниво на pH между 8 и 9, по-високо от това на обикновената питейна вода, която обикновено е „неутрална“ около 7.

Как се приготвя алкална вода и защо трябва да се пие всяка сутрин

Водата може да стане алкална, когато тече през скали и поема алкални минерали, или може да бъде произведена изкуствено чрез електролиза - процес, при който филтрираната вода преминава през устройство, което я разделя на алкални и киселинни потоци. Алкалният поток съдържа минерали като калций , магнезий и калий.

Когато се консумира, е малко вероятно алкалната вода да има дълготрайно въздействие върху тялото. Това е така, защото в момента, в който влезе в контакт със стомаха, нейното pH се неутрализира от киселинността на стомашния сок, който има pH от 1,5 до 3,5.

Още: Кой НЕ трябва да пие вода и напитки с лед?

Бикарбонатът във водата реагира със стомашната киселина, за да образува вода и въглероден диоксид, който след това се отделя. Минералите във водата се абсорбират в тънките черва и навлизат в кръвния поток, където pH се поддържа стриктно между 7,35 и 7,45 благодарение на белите дробове и бъбреците . Излишните минерали в кръвта се филтрират през бъбреците и се отделят.

Следователно, пиенето на алкална вода е малко вероятно да „алкализира“ тялото значително. Нещо повече, научните изследвания върху възможните здравословни ефекти на алкалната вода са ограничени и често неубедителни, каза Крюгер.

Проучвания в епруветка показват, че алкалната вода може да инактивира човешкия пепсин , храносмилателен ензим. При киселинен рефлукс пепсинът достига до гърлото и уврежда тъканите, така че в този контекст инактивирането на пепсина може да звучи полезно. Но в стомаха това би могло потенциално да наруши храносмилането, което би било нежелателно, обясни Крюгер.

Изследвания върху животни показват потенциални ползи, като например увеличена продължителност на живота и загуба на тегло , при животни, които консумират алкална вода за дълги периоди от време. Но изследователите не можаха да обяснят механизмите зад тези ефекти, така че не е ясно дали те са приложими за хората.

Още: Лекар: Ако не сте пили достатъчно вода през деня, вечерта направете това

Едно обсервационно проучване на над 300 жени установи, че тези, които редовно пият алкална вода, имат по-ниски индекси на телесна маса ( ИТМ ), нива на кръвна захар и кръвно налягане от тези, които пият обикновена вода. Но първата група е имала и по-високи доходи, по-добро хранене и повече физическа активност. „Известно е, че тези фактори на начина на живот имат много по-силно въздействие върху риска от хронични заболявания, отколкото простото пиене на алкална вода“, каза Крюгер.

Няма и убедителни доказателства, че алкалната вода хидратира по-добре от обикновената вода. В проучване от 2016 г. изследователите наблюдават намаляване на вискозитета на кръвта - гъстотата и лепкавостта на кръвта - при хора, консумиращи алкална вода, и предполагат, че това може да отразява по-добра хидратация. Други проучвания , които проследяват директните маркери за хидратация, обаче не откриват значителни разлики между алкалната и обикновената вода.

Как сами да си направим алкална вода, която бори рака и детоксикира тялото

Като цяло, методологичните проблеми в някои от тези изследвания върху хора, като например малкия размер на извадките и липсата на базови измервания, затрудняват извеждането на твърди заключения, каза Лизе Хавеман-Нел, доцент в Центъра за върхови постижения в храненето в Северозападния университет в Почефструм, Южна Африка.

Има някои нови изследвания, които показват, че алкалната вода може да действа като антиоксидант , намалявайки оксидативния стрес и мускулните увреждания от високоинтензивни или продължителни упражнения. Но тя предупреди, че това изследване все още е в ранен етап. Ако алкалната вода има някакви ползи, те може да са по-свързани със съдържанието на електролити , отколкото с pH, предполага Хавеман-Нел.

 

 

Още: Алкалната вода е истинско чудо: Поливайте цветята, варете зеленчуците и пийте на гладно

Взети заедно, наличните доказателства показват, че алкалната вода има малко, ако изобщо има такива, ясни ползи пред обикновената вода - и пиенето ѝ може да носи някои рискове, каза Крюгер.

Например, пиенето на вода с pH над 9 може да представлява риск за хора, приемащи лекарства, които блокират производството на стомашна киселина, като инхибитори на протонната помпа, тъй като може допълнително да повиши нивата на pH на стомаха. Освен това, излишните минерали от алкалната вода могат да нарушат нивата на минералите в кръвта на хора с бъбречни заболявания, които не могат ефективно да филтрират минералите.

Алкалната вода е страшно полезна за здравето ни - пригответе си я у дома!

Ако даден продукт с алкален вода съдържа натриев бикарбонат, както някои правят, това също може да допринесе за прекомерен прием на натрий. „Много хора вече консумират високи нива на натрий от готварска сол и преработени храни , така че допълнителният натрий от алкалната вода може да изостри този проблем“, каза Крюгер.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес