Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен в телефонен разговор с чешкия премиер Андрей Бабиш обсъди ситуацията около отношенията между Москва и Прага, съобщи пресслужбата на Държавния департамент, цитирана от БГНЕС.
Още: Котка оцеля при падане от 115 метра, собствениците ѝ са починали
Още: Тръмп оряза парите на две от най-големите обществени медии в САЩ
"Държавният секретар Блинкен подчерта солидарността на САЩ с Чехия в смелия й отговор на подривните и смъртоносни действия на Руската федерация на чешката земя. Държавният секретар Блинкен и министър-председателят Бабиш се съгласиха за необходимостта от по-нататъшно единство и решителност в отговор към дестабилизиращите действия на Русия ", се казва в изявлението.
„Решенията на чешкото правителство да изключи [руската държавна корпорация] „Росатом” от кандидатите [за изграждането на нов енергиен блок за атомната централа] Дуковани и значително да намали присъствието на руското разузнаване в Прага повишиха сигурността на Чешката република и НАТО ", заяви пресслужбата на дипломатическото ведомство на САЩ.