Пентагонът изтегля морските пехотинци от Лос Анджелис

22 юли 2025, 06:41 часа 805 прочитания 0 коментара

700 американски морски пехотинци в Лос Анджелис се изтеглят, с което се слага край на спорното разполагане на войски в града. Това обяви Пентагонът. Припомняме, че президентът Доналд Тръмп разпореди хиляди национални гвардейци и стотици морски пехотинци да бъдат изпратени в Лос Анджелис миналия месец в отговор на протестите срещу федералните имиграционни акции. Срещу този ход се противопоставиха лидерите на града и демократичният губернатор на Калифорния Гавин Нюсъм.

ОЩЕ: Безредиците в Лос Анджелис продължават: Морски пехотинци с първи арест (ВИДЕО)

Възстановяване на реда

Министърът на отбраната Пит Хегсет "е разпоредил преразполагането на 700-те морски пехотинци, чието присъствие изпрати ясно послание: беззаконието няма да бъде толерирано", заяви говорителят на Пентагона Шон Парнел.

"Бързата им реакция, непоколебимата дисциплина и безспорното им присъствие бяха от решаващо значение за възстановяването на реда и спазването на законността", добави той.

Кметът на Лос Анджелис Карен Бас също обяви изтеглянето на морските пехотинци в публикация в X. Тя каза, че това е "поредна победа" за града и че присъствието на войските било "ненужно разполагане".

ОЩЕ: Съдия забрани на Тръмп да разполага войници в Лос Анджелис

Изтеглянето на морските пехотинци идва, след като Пентагонът обяви миналата седмица, че Хегсет е наредил изтеглянето на 2000 души от Националната гвардия от Лос Анджелис, което намалява наполовина числеността на тези войски в града.

Като т.нар. "град-убежище" със стотици хиляди хора без документи, Лос Анджелис е в центъра на вниманието на администрацията на Тръмп, откакто републиканецът се върна на поста през януари.

ОЩЕ: Искри на гражданска война в САЩ: Немислими думи от губернатори, Тръмп говори как не е крал (ВИДЕО)

След като миграционните рейдове предизвикаха безредици и протести миналия месец, Тръмп, който многократно преувеличаваше мащаба на безредиците, изпрати Националната гвардия и морските пехотинци, за да потуши размириците. Това беше първият случай от 1965 г. насам, в който американски президент разполага Националната гвардия против волята на губернатора на щата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес