Американският президент Джо Байдън използва официалната обстановка в Овалния кабинет на Белия дом, за да оправи към американците призив да охладят политическите страсти, след като стрелец рани съперника му Доналд Тръмп на предизборен митинг, предаде Ройтерс.
Още: Заради наркотиците и мигрантите: Тръмп набързо "изби" почти всички американци (ВИДЕО)
Още: Мъск: Платформата Х е глобалният градски площад
ОЩЕ: Опит за атентат: Стрелба срещу Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Реч от Овалния кабинет
"Стрелбата по Тръмп е приканване към всички нас да направим крачка назад", каза Байдън в изказването си, продължило по-малко от седем минути.
"Не можем да позволим това насилие да се превърне в норма. Политическата риторика в тази страна стана твърде разгорещена. Време е да охладим страстите", заяви президентът и добави: "Всички ние имаме отговорността да направим това".
Още: Арести в Юта заради бомба под кола на FOX News до лобното място на Чарли Кърк
Още: Тръмп най-после нарече Русия “агресор“
"Тази вечер се обръщам към американците с молба да поемат отново ангажимента да решават разногласията си мирно", каза Байдън. "Омразата не трябва да се ползва с вратичка в закона", допълни той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След като го осъдиха: Пуснаха Болсонаро за две операции
Още: Ново 20: Тръмп отново смени плочата и пак заплаши Русия със санкции
ОЩЕ: Тръмп: Само Бог предотврати немислимото да се случи
Това е третият случай, когато Байдън използва Овалния кабинет, за да коментира въпроси от голямо значение за американците, откакто през 2021 г. пое властта. Появата и изявлението му дадоха на 81-годишния Байдън възможност да демонстрира влиянието на поста си - важен символ в борбата му с някои членове на собствената му Демократическа партия, които настояват той да се оттегли от изборната надпревара, опасявайки се, че му липсва нужната острота на ума за още един четиригодишен мандат.
Още: Анализ: Тръмп пое ролята на главен говорител след смъртта на Чарли Кърк
През октомври миналата година Байдън произнесе в най-гледаното време реч, посветена на конфликтите в Газа и Украйна, а през юни 2023 г. говори от Овалния кабинет, когато беше постигната сделка с републиканците да се избегне нарушаване на тавана на дълга на САЩ.
ОЩЕ: Открили експлозиви в колата на стрелеца по Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Насилието с огнестрелно оръжие присъства постоянно в ежедневието в САЩ. При все това политическото насилие е рядкост. Четирима американски президенти са били убити, а няколко са оцелели при опити за убийство. Много кандидат-президенти са бивали простреляни, някои от тях смъртоносно.
Байдън и екипът му се опитват да очертаят курса на кампанията си след стрелбата по Тръмп, бившия президент, който Байдън смята за заплаха за американската демокрация, ако бъде избран на 5 ноември. На всички анализатори е ясно, че атентатът срещу Тръмп му дава огромно репутационно предимство в надпреварата за нов президент на САЩ:
Isso.🤷🏼♂️pic.twitter.com/Gicw14c1zA
— Julian Röpcke🇺🇦 (@JulianRoepcke) July 14, 2024