"Уикилийкс" твърди, че е публикувал хиляди документи за шпионската дейност на ЦРУ

07 март 2017, 18:32 часа 2574 прочитания 0 коментара

Сайтът за разследвания „Уикилийкс“ е публикувал хиляди документи, за които твърди, че идват от центъра на ЦРУ за киберразузнаване, предаде AP. Огромният „теч” на данни може да даде поглед върху детайлите от кибершпионската дейност на управлението, посочва американската телевизия KMTV.

Още: Лавров и Рубио обсъдиха подготовката на срещата между Тръмп и Путин в Аляска

Още: "Упражнение по слушане": От Белия дом с коментар за предстоящата среща Тръмп - Путин

AP не се ангажира с оценка за автентичността им, а ЦРУ за сега остават без официална позиция.

Експертът Джейк Уилямс, основател на консултантската компания в областта на информационните технологии и сигурност "Рендишън инфосек", който е прегледал разпространените нови документи, каза пред AP, че те изглеждат достоверни, съобщава bTV.

Ако автентичността им се потвърди, това ще бъде още един катастрофален пробив в системата на американското разузнаване, постигнат от „Уикилийкс“ и неговите съюзници, които няколкократно унизиха Съединените щати с масови публикации на класифицирани материали, отбелязва агенцията.

Още: "Елате и ме хванете!": Мадуро с емоционален отговор на обявената от САЩ награда за ареста му (ВИДЕО)

Още: Официално: Белият дом обяви къде ще е срещата между Тръмп и Путин

На сайта на организацията се посочва, че днес започва публикуването на серия от документи на ЦРУ под кодовото название „Волт 7” (Трезор 7).

Първата част от серията данни съдържа 8761 документа и файла от изолиран и сигурен канал на ЦРУ, намиращ се в централа в Лангли, Вирджиния, съобщават от „Уикилийкс“. Информацията засяга взаимоотношения на агенцията с френски политически партии и кандидати до времето на президентските избори през 2012 г.

В данните се твърди, че ЦРУ използва консулството на САЩ във Франкфурт като таен щаб на специалистите по кибершпиониране. Експертите са с дипломатически паспорти и действат под прикритие като служители на Държавния департамент. Според "Уикилийкс" хакерите на ЦРУ от „франкфуртския отдел” изпълняват различни операции в киберсферата в Европа, Близкия Изток и Африка.

Документите показват, че през годините ЦРУ е създало над 1000 системи със зловреден софтуер – вируси, програми тип „троянски кон“ и друг софтуер, който може да прониква и поема контрол върху различни видове електроника. Цели на хакерите на ЦРУ са айфони, продукти със системи „Андроид“, софтуер на „Майкрософт“ и „Самсунг“, смарт телевизори, които могат да бъдат превърнати в микрофони, както и дори личният телефон на американския президент Доналд Тръмп. Организацията е установила и методи за хакване на електрическите системи на автомобили и товарни камиони, с което потенциално биха могли да ги контролират.

Още: Най-лошата сделка в историята на Русия: Продажбата на Аляска на САЩ за смешни пари

Още: Тръмп се застрахова: Създава сили срещу безредици

Според „Уикилийкс“ чрез проникването в смартфони ЦРУ може да стигне до популярни приложения като WhatsApp, Signal, Telegram, Weibo и Confide.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес