Фон дер Лайен приветства "много окуражаващата" новина за прекратяването на огъня в Ливан

26 ноември 2024, 23:50 часа 1205 прочитания 0 коментара

Обявеното прекратяване на огъня в Ливан между Израел и Хизбула е „много окуражаваща новина, най-вече за ливанския и израелския народ, засегнати от боевете“, приветства председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Още: Пресякъл границата: Южна Корея с предупредителни изстрели по кораб на Северна Корея

Още: Тръмп готов с нов план за разрешаване на кризата в Газа

Още: "Имам добри новини за Близкия изток": Байдън потвърди за примирието между Израел и Ливан

„Ливан ще има възможност да укрепи вътрешната си сигурност и стабилност благодарение на намаленото влияние на Хизбула“, подчерта лидерът в социалната мрежа Bluesky, цитирана от АФП.

Още: Нетаняху: Примирието в Ливан ще ни позволи да се съсредоточим върху иранската заплаха

Още: Русия и Китай искат отлагане на санкциите срещу Иран в ООН

Още: Работник загина при срутване в мина в Турция

От своя страна ливанският министър-председател Наджиб Микати заяви, че примирието между Израел и Хизбула, което ще влезе в сила само след няколко часа, е „фундаментална стъпка“ към възстановяване на стабилността.

Още: Израелският кабинет одобри споразумението за прекратяване на огъня в Ливан

Още: От страх да не бъде задържан при спешно кацане, Нетаняху е летял по заобиколен маршрут до САЩ: Франс прес

Още: Израел уби двама предполагаеми терористи на Западния бряг

Като благодари на Франция и САЩ за участието им, Микати посочи, че примирието е „фундаментална стъпка към установяване на спокойствие и стабилност в Ливан“ и „помага за установяване на регионална стабилност“. Той също така потвърди ангажимента на своето правителство да „засили присъствието на армията в южната част на страната“, предаде БГНЕС. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес