Еврокомисията обясни защо Скопие ще чака още за ЕС - докладът касае и България

7523
Еврокомисията обясни защо Скопие ще чака още за ЕС - докладът касае и България
Снимка: БГНЕС

Северна Македония не е отбелязала значима промяна, че Европейският съюз да започне същински преговори за евроинтеграцията на западната ни съседка. Част от причините се корени в отказа от конституционни промени, включително вписването на българите в основния закон, става ясно от доклад на Европейската комисия.

Днес, 8 ноември, ЕК препоръча начало на преговори за членство с Украйна и Молдова, като даде статут на кандидат на Грузия. Страните от Балканите ще трябва още да почакат.

Още: България е обещала на САЩ: Без нови условия за членство на Северна Македония в ЕС

Проблеми в работата на македонския парламент

„Работата на парламента беше помрачена от политическа поляризация, която се задълбочи още повече, забавяйки приемането на много закони за реформи и важни назначения“, заяви ЕК в доклада си за Северна Македония, цитиран от БГНЕС.

Продължаващата поляризация между управляващите партии и опозицията попречи на парламента да функционира правилно, пише в документа. Основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ активно блокира парламентарната работа, което представляваше значителна пречка за напредъка на законодателната дейност на парламента, гласи още докладът. Именно партията на Християн Мицкоски се обяви против конституционните промени, като без нейните гласове нява как да има изменения в основния закон.

Въпреки това формацията участваше в някои дебати по важни въпроси, макар да се въздържа при гласуването например по ратификацията на Споразумението за статута на Frontex.

Още: Фон дер Лайен: Скопие да приключва с промените в конституцията

ВМРО-ДПМНЕ спъва конституционните промени

„Процесът на преговори за присъединяване към ЕС изисква широк консенсус на основните политически партии. Всички партии трябва да започнат да участват в конструктивен и приобщаващ политически дебат, за да укрепят ролята на парламента“, допълва ЕК.

Работна група, натоварена с подготовката на конституционни изменения, бе създадена през април 2023 г. Тя е съставена от 23 представители на различни политически партии, включително четирима депутати и експерти. Опозиционните партии, включително ВМРО-ДПМНЕ и "Левица", не излъчиха свои представители. Работната група единодушно одобри и представи на правителството през май 2023 г. проект на инициатива с предложения за изменения. На 18 юли правителството прие инициативата за конституционни промени, която беше внесена в парламента. Проектът предвижда включването на още шест общности в преамбюла и в два члена на Конституцията, а именно: българския народ, хърватския народ, черногорския народ, словенския народ, еврейския народ и египетския народ.

Снимка: Християн Мицкоски. Източник: ВМРО-ДПМНЕ

На 18 август се проведе пленарно заседание относно приемането на инициативата за изменение на Конституцията, но то беше отложено, тъй като не беше осигурено необходимото мнозинство от две трети от гласовете.

Още: Шарл Мишел за интеграцията на Западните Балкани: Тромава и разочароваща

Няма напредък в борбата с корупцията

Скопие е продължило с усилията за укрепване на демокрацията въпреки предизвикателната обстановка с върховенството на закона, казват от ЕК. Въпреки това обаче няма постигнат напредък за справяне и прилагане на неизпълнените препоръки от Службата за демократични институции и права на човека на ОССЕ и Венецианската комисия.

„Както многократно се споменава в предишни доклади, изборното законодателство трябва да бъде цялостно преразгледано, за да се отстранят несъответствията по навременен, всеобхватен и прозрачен начин", гласи още докладът.

Европейската комисия не е забелязала напредък в съдебната система. Противоречивото уволнение на председателя на съдебния съвет породи опасения за неправомерно политическо влияние. Приемането на нова стратегия за съдебна реформа, насочена към подобряване на работата на институциите, изостава от графика.

РСМ е на последните места в Европа по превенция и борба с корупцията. „Корупцията продължава да е широко разпространена в много области и представлява проблем, който буди безпокойство“, констатира ЕК.

Забелязват се и забавяния в съдебните процеси по дела за корупция по високите етажи на властта. Отделно от това има напредък в борбата с организираната престъпност и контратероризма.

Още: Опозицията в Скопие: България не само не е европеизирана, тя не е балканизирана държава

Дискриминация

Защитата на основните права на човека се е доближила до нивата от ЕС. Помощта за жертвите на насилие, основано на пола, все още не отговаря на стандартите, определени от Истанбулската конвенция. Има дискриминация спрямо хората с увреждания.

Има напредък в свободата на медиите, като общият контекст е благоприятен за свободата им и дава възможност за критично медийно отразяване. Измененият Наказателен кодекс и Законът за гражданската отговорност за клевета повишиха общото ниво на правна защита на журналистите. Въпреки това все още има голям брой сплашвания на журналисти, обяви ЕК.

Още: Българите в Северна Македония не са "фашисти": Съветът на Европа ги защити

По отношение на регионалното сътрудничество - страната поддържа добри отношения с другите държави от процеса на разширяване и продължава да участва в регионални инициативи. Съществуващите двустранни споразумения трябва да се изпълняват добросъвестно от всички страни, включително Преспанското споразумение между Северна Македония и Гърция и Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България, обявиха от ЕК.

Още: Нещо сериозно по отношение на България става в Северна Македония

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от БАЛКАНИ:

Скупщината на Сърбия избра новото правителство: САЩ са разочаровани

Турската полиция задържа стотици хора на първомайски протести (ВИДЕО)

Арестуваха над 40 души от „Ислямска държава“ в Турция

Вучич: Никой не ни съставя правителствата, Сърбия е независима държава

Буяр Османи обвини ВМРО-ДПМНЕ в "срамен шовинизъм"

Задържаха 58 души, заподозрени в подготвяне на провокации по повод 1 май в Турция

Румънското правителство одобри: Строят нов мост, който ще ги свързва с Украйна

Земетресение разлюля Сърбия

Ковачевски: Блокадата на ВМРО-ДПМНЕ ще спре преговорите между РСМ и ЕС

Вучич: Целта на резолюцията за Сребреница е нови съдебни процеси срещу Сърбия

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com