Коледно чудо: Бургас ще има Кръвен център

21 декември 2023, 10:49 часа 1835 прочитания 0 коментара

Бургас ще има Кръвен център, съобщиха от Областната управа на морския град.

Още: Повече от 40 издателства и над 30 срещи с автори по време на фестивала "С книга на плажа" 2025

Още: Общините Бургас и Плевен ще прилагат зелени мерки за по-чист въздух със средства по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г.

Важна стъпка за нуждаещите се

Това се случи след настояване на всички болници в региона, които на среща при областния управител през ноември заявиха, че нуждата от Център по трансфузионна хематология в Бургас вече е критична.

ОЩЕ: Болниците в Бургас искат създаването на кръвен център

След срещата областният управител на Бургаска област Пламен Янев и РЗИ Бургас със съдействието на Община Бургас и д-р Желязкова изготвиха аргументирани предложения, които изпратиха до Министерството на здравеопазването.

Още: Бургас се включи в инициативата "Пощенска картичка от..."

Още: Фестивалният пулс на лятото е в Бургас: Тематичните уикенди продължават

В началото на месец декември на база тези предложения беше направена и първата стъпка – Министерството на здравеопазването реши да бъде създаден Кръвен център в Бургас. Вчера бе направена и втората крачка – в бюджета за 2024 г. Народното събрание гласува 5 млн. лева, с които да се осъществи първият етап – строежът на сградата.

Създаването на Кръвен център в Област Бургас е изключително важна крачка напред към подобряване на здравеопазването в региона и спасяването на човешкия живот. Това означава улесняване на кръводарителите и чакащите за кръвопреливане, по-бърза обработка на кръвта, за да стига тя своевременно до нуждаещите се, изготвяне на кръвни продукти, каквито в момента не могат да се правят тук.

„Това показва, че хубавите неща се случват, когато всички институции работим заедно и гледаме в една посока“, коментира областният управител Пламен Янев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес