Експерт: Българският бизнес плаща ниски заплати, а формира огромни печалби
„Второ, данъчната и социалната ни система са абсолютно неадекватни, те са обрасли в митове и лъжи, за да не се стигне до реално увеличение. На трето място е слабият контрол върху условията на труд в България. Инспекцията по труда разполага с по-малко от 400 служители, те няма как да осъществяват адекватен контрол”, допълни тя пред bTV.
Заплатите са вече средно с 3-5% по-високи, а за извънреден труд вземаме 4,5 пъти по-малко от средното в ЕС
През миналата година най-много пари са получавали работещите в IT сектора, докато най-малко са вземали работещите в хотелиерството и ре...
Според бившия социален министър Христина Христова трябва да се отчете един много неблагоприятен факт – величината на доходите, с които тръгнахме при прехода през 1990 г. „Само минималната работна заплата в последните 10 години е увеличена с 93%. Едва ли производителността ни се е увеличила с 93% в последните 10 години и въпреки всичко в момента пак сме с най-ниската минимална работна заплата”, коментира Христова. „Също така в последните 4 години всяка година доходите се повишават с 10%, казва националната статистика, и пак оставаме с най-ниски величини. Очевидно, че процесът на догонване на доходите на другите е много труден”, отбеляза тя.
Бившият социален министър отчете обърнатия тренд от 2017 г. – от пазар, който е донор на работна ръка, ние сме пазар, който търси работна ръка. „В ИТ сектора се търсят хиляди, търсят се водачи на автобуси и тирове, оператори на движещи се машини и съоръжения, в туризма и медицинската област проблемът е голям”, посочи тя.
Христова отбеляза, че това се дължи и на факта, че хора в трудоспособна възраст са напуснали страната да търсят по-високо възнаграждение, и на демографската ситуация – раждаемостта е ниска и броят на трудоспособното население намалява.
По думите ѝ в момента безработните в България са около 220 000 души, като голяма част от тях са трайно безработни – те са нискообразовани и нискоквалифицирани или от професии, които не се търсят на пазара на труда. „Имаме проблеми с дисбаланси в системата на образованието, произведохме много финансисти, психолози и икономисти, но се търсят готвачи, шлосери, заварчици и лекари”, подчерта Христова.
Ваня Григорова обаче коментира, че не е вярно, че няма инженери например. „През януари отново имаше заседание на Националния съвет за трудова миграция и трудова мобилност, където работодателите искаха да облекчават вноса на работници с инженерни специалности. Официалната позиция на Агенцията по заетостта гласеше, че в рамките на 1 – 1,5 г. има около 208 свободни работни места за инженери. Същевременно има 2880 висококвалифицирани безработни, които притежават съответната квалификация и биха могли да заемат тези работни места. Не ги заемат на първо място поради това, че не са удовлетворени от условията на труд и от заплащането”, заяви тя.
Увеличават заплатите в съдебната система с 12%
Заплатите в съдебната система ще скочат с 12% за 3 години. Това е залегнало в бюджетната прогноза за 2019-2021 г., която прие Висшият с...
„Когато говорим за това, че няма специалисти в туризма, има официални изследвания на институти, близки до бизнеса, че когато туристическият пакет струва едни и същи средства в България, Гърция или Испания, а цената на труда в България е 300 евро, а в другите държави – 1200 евро, ние няма как задържим професионални работници в туризма”, допълни Григорова.
Факт е, че в България има много голям недостиг на работна ръка, призна и председателят на Съюза за стопанска инициатива Мирослав Найденов. Според него имаме два сектора, които са конкурентоспособни – селското стопанство и туризмът, и в тях има изключително голям дефицит на кадри.
По думите му в България има туристически обекти, които дават много добри заплати, както има и много добри земеделски производители, които дават изключително високи заплати. Например един тракторист или комбайнер, който работи с последната дума на техниката, получава много повече или почти колкото един ИТ специалист, и в същото време трудно се намират, защото разбихме средното си образование, посочи Найденов.
Той подчерта, че добрите бизнесмени задържат добрите работници и първият механизъм за това е работната заплата.
Христова посочи още, че и за добро възнаграждение няма хора. „Казват, че един шеф-готвач в София вече взима около 5000 лв. и има свободни места в хотелите и ресторантите”, заяви бившият социален министър.
Прогноза: Половин милион специалисти от трети страни ще дойдат у нас
Половин милион специалисти от трети страни ще пристигнат в България през следващите няколко години. Става дума за висшисти, които работ...
„Миналата година масовият внос на работници беше в сезонната заетост по Черноморието. В една голяма фирма заплащането беше 510 лв. за камериерка и 600 лв. за готвач. Не става въпрос за 5000 лв.”, коментира обаче Ваня Григорова.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
Богдан Богданов: Вече има план как "Лукойл" да премине изцяло на неруски петрол
Цената на газа през октомври ще падне въпреки някои сътресения
"Сглобката" реши: Прекъсваме предсрочно дерогацията за руския петрол
Министерството на енергетиката: Целта на териториалните планове е да има нови работни места
Собственик на бензиностанция обясни кога литър бензин може да струва 3 лв.
На комисия: Депутатите решиха кога точно ще приключи дерогацията на руския петрол
Представител на „Лукойл“: Българските нефтохимици имат нужда от време
Кабинетът се отказа от спортния проект за батерии по Плана за възстановяване
Борисов се разсърди на Асен Василев, че не го е предупредил за мярката "донос-бонус" (ВИДЕО)
Редактор:
Деница Райкова
Етикети: Заплати бизнес работодатели безработица кадри