Много собственици на автомобили правят редица сериозни грешки, когато подготвят автомобилите си за зимата, а това е изпълнено със сериозни рискове на пътя, предупреждават, автомобилни експерти. Те посочват най-вероятните проблеми, които може да възникнат, като те най-често са свързани с акумулатора, с охладителната система и спирачната система.
Още: Митата на Тръмп ще лишат света от легендарни мотоциклети
Още: Три причини винаги да държите резервоара пълен
Как някои шофьори убиват алтернатора дори на нова кола
Не всеки шофьор проверява нивото на електролита и неговата чистота преди зимния сезон. Но ако в електролита се открият метални люспи, стърготини или стърготини, се препоръчва да смените акумулатора, тъй като плочите му скоро могат да бъдат унищожени.
Трябва също да проверите охлаждащата течност, за да сте сигурни, че нейното ниво е между средната и максималната стойност, като и че е напълно чиста. Освен това е важно да се проверят всички тръби и други гумени части на охладителната система, като дори ако има минимални увреждания, при застудяване на времето те бързо ще се повредят, което ще доведе до сериозни проблеми с работата на двигателя.
Още: Как да разберем дали съединителят е за смяна?
Още: Mercedes премахва разликите в дизайна на моделите си
Още: Какво се случва, ако едновременно натиснете газта и спирачката?
Експертите съветват да смените износените части на шасито, преди да настъпи студеното време. Износените тихи блокове (сайлент-блокове), втулки и стабилизаторни подпори ще станат неизползваеми много по-бързо при минусови температури. Същото трябва да се направи и със старите чистачки - при студено време перата им изпитват повишено натоварване, а гумата на студа става по-твърда и се износва по-бързо.
Още: Най-честите грешки, които собствениците на електромобили допускат
Още: Възможно ли е смесване на масла с различен вискозитет при доливане?
В очакване на по-сериозно застудяване също така се препоръчва да се провери състоянието на накладките, спирачните дискове, спирачната течност и цилиндрите, тъй като при работа на автомобил в ледени условия най-малките дефекти в системата могат да доведат до загуба на контрол и пързаляне.
Как да пестите гориво при пътувания извън града
Още: Докога ще продават винетки на старите цени
Още: Пикапът на Джеф Безос преобръща пазара
Друга грешка, която често допускат собствениците на автомобили, е нетретирането на ключалките, гумените уплътнения на вратите, багажника, капака и капачките на резервоарите с водоотблъскващи препарати и прясна силиконова грес.