Жителите на тихоокеански остров получаван първа по рода си миграционна виза. Повече от 5000 души са принудени да напуснат домовете си поради изменението на климата. Заявленията от жители на Тувалу заваляха по-рано това лято и към средата на юли вече са подадени 5157 заявления. Според споразумението жителите на тихоокеанския остров могат да се преместят в Австралия, пише LiveScience.
Повече от 5000 души са кандидатствали за първа по рода си миграционна виза, която предлага на жителите на тихоокеански остров бягство от най-лошите последици от изменението на климата. Заявленията за визата бяха отворени за хора в Тувалу на 16 юни и приключиха на 18 юли.
Тувалу, плажът на атола Фунафути. mrlins / CC BY 2.0
Съгласно условията 280 тувалуанци могат да се преместват в Австралия всяка година от 2025 г. чрез система за гласуване. Четири дни след откриването на гласуването, 3125 тувалуанци – приблизително една трета от населението на страната от 11 000 души - вече се били регистрирали за шанс да получат виза. Към 11 юли общо 5157 души са подали заявления, съобщи Nikkei Asia.
„Това е първото по рода си споразумение в света, което осигурява път за мобилност с достойнство, тъй като климатичните въздействия се влошават“, казват представители на австралийското правителство пред New Scientist.
ОЩЕ: Климатична тревога: Европа и Средиземноморието се сблъскват с безпрецедентна суша
Причината е „опустошителното въздействие, което изменението на климата оказва върху препитанието, сигурността и благосъстоянието на уязвимите от климата страни и хора, особено в Тихоокеанския регион“.
Тувалу се намира по средата между Австралия и Хавай в южната част на Тихия океан. Страната се състои от девет ниско разположени атола – пръстеновидни острови, заобиколени от коралови рифове. Най-високата точка на Тувалу е на 4,5 метра над морското равнище, но средната надморска височина на страната е само 2 метра, което я прави изключително уязвима към покачване на морското равнище, наводнения и бурни вълни, дължащи се на изменението на климата.
През 2023 г. морското равнище около Тувалу е било с 15 сантиметра по-високо, отколкото преди 30 години, установи проучване. Голяма част от земята и критичната инфраструктура на страната ще бъдат под нивото на покачването до 2050 г., показват резултатите.
Покачването на морското равнище заплашва и водоснабдяването, тъй като морската вода може да проникне в сладководни водоносни хоризонти. Това се случва, защото морската вода се изтласква по-навътре в сушата, като се влива във водоносни хоризонти както хоризонтално, така и вертикално. Жителите на Тувалу вече трябва да повдигат реколтата си от земята, за да контролират солеността, казва пред New Scientist Батетеба Аселу, докторант по изменение на климата в Университета в Мелбърн, Австралия.
ОЩЕ: Три пъти повече катаклизми. Климатичните промени са безпощадни
Новата визова схема, официално наречена Договор за съюза между Австралия и Тувалу Фалепили, беше подписана в края на 2023 г. и влезе в сила през 2024 г. Това е първата в света планирана миграция на цяла нация, която дава на жителите на Тувалу правото да живеят, работят и учат в Австралия със същия достъп до здравни осигуровки и образование като австралийските граждани. Получателите на визата не са задължени да се местят и могат да се връщат у дома толкова често, колкото пожелаят.
„Това е прецедент, първи в света, при който миграционен път е изрично обвързан с изменението на климата и покачването на морското равнище“, казва пред New Scientist Уесли Морган, научен сътрудник в Института за климатичен риск и реакция към Университета на Нов Южен Уелс.
ОЩЕ: Климатична заплаха от дълбините – ледниците се отдръпват, вулканите се пробуждат
Местоположение на Тувалу. TUBS / CC BY-SA 3.0
„Австралия може да сключи подобни споразумения с други тихоокеански островни държави като Кирибати в бъдеще, допълва Морган.
Резултатите от тазгодишното гласуване се очакват до края на юли, а първите мигранти биха могли да пристигнат в Австралия до края на 2025 г. Годишният таван от 280 души има за цел да предотврати масово изтичане на мозъци и икономически трудности в Тувалу, съобщава Ройтерс – и може да се промени през следващите години, ако възникнат някакви проблеми.
ОЩЕ: Топ 10 на най-малките държави в света
В комбинация с други емиграции от Тувалу новата виза означава, че почти 4% от населението на страната би могло да напуска всяка година, пише в The Conversation Джейн Макадам, професор по право в Университета на Нов Южен Уелс в Австралия. Ако броят им остане приблизително същият в дългосрочен план и хората не се върнат по домовете си, близо 40% от жителите на Тувалу ще са го напуснали след 10 години, пише тя.