Актуалните и опасни наркотици: Говори Стефан Бакалов от Агенция "Митници"

25 януари 2024, 08:00 часа 4727 прочитания 0 коментара

Наркотрафикът е много динамичен. През последните 15-20 години претърпя градация. На пазара навлиза синтетични опиоиди, които са заместители на хероина. 

Още: Съдът пак не даде на прокуратурата да спре делото срещу Портних за Варненското езеро

Още: Влак блъсна и уби жена в Нови Искър

Това каза пред БНТ началникът на отдела по борба с наркотрафика в "Гранична полиция" Стефан Бакалов.

По думите му, в момента има няколко групи наркотични вещества, които са най-масово се използват. 

"На първо място в световен мащаб е използването на канабис продукти, които станаха десетки видове, тъй като се генномодифицират и се използват най-различни технологии, за да се извършва добавяне на синтетични добавки към обикновената марихуана. Това отключва доста психози и представлява сериозен риск за здравето на хората", обясни Стефан Бакалов.

Още: "Съдействие на полицията": Баба хвърли над 25 000 лв. на измамници в Стара Загора

Още: По чудо: Няма загинали при катастрофи за последните 24 часа, но има ранени

На второ място се наблюдава увеличеното производство на кокаин в Южна Америка, в три основни държави - Колумбия, Перу и Боливия.

"През последните две години в отглеждането на кокаин се включиха и Гватемала и Хондурас, дори и Венецуела. Поради няколко причини нарасна добивът на кокаин. Годишно около 3000 тона се произвежда кокаин", поясни Бакалов.

По отношение на т. нар. балкански път на хероина, той уточни, че и в двете посоки се движат наркотични вещества. Кокаин и екстази идват от Западна Европа в посока Турция и Близкия изток, където пазара и цената е доста по-различна. Цената на кокаин на Южна Америка е 2000 долара, в САЩ е 25 000 долара на килограм, в Европа е 35 000, а в Близкия изток стига 50 000 до 60 000 долара. В Австралия е най-скъпо, където цената достига до 90 000-100 000 долара.

 ОЩЕ: Тестовете за наркотици на шофьорите ще се обработват по-бързо 

Още: След гавра и насилие над съученичка: Директор иска тежки наказания

Още: Скочил пред мотриса на метрото: Ето какво е състоянието на пострадалия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес