Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) осъди България по делото "Педев срещу България". Случаят стана емблематичен за полицейското насилие по време на големите протести срещу правителството на ГЕРБ и главния прокурор през юли 2020 г.
Припомняме, че на 9 юли под претекст на две различни досъдебни производства, с две разлини разрешения, одобрени от съд прокуратурата нахлу в сградата на президентството, ползвайки най-вече щурмовите части лично подчиненото на главния прокурор по това време Бюро по защита. Още същия ден в т.нар. Триъгълник на властта започват да се събират спонтанно хиляди възмутени граждани.
На 10 юли 2020 г., по време ставащите все по-масови протести, тв режисьорът Димитър Педев е задържан от полицията на Орлов мост, докато се прибирал към дома си. Въпреки че по негови думи дори не е участвал в протестите, той е арестуван и по-късно обвинен в хулиганство. По-късно се налага той да постъпи в болницата, където е бил окован с белезници за леглото, въпреки нуждата му от медицинска помощ. Още: Убит от бой арестант, полицаи бият задържани: Прокуратурата коментира
Решението
Днес, 27 май 2025 г., ЕСПЧ е постановил решение по делото на Педев, съобщават от Българския хелзинкски комитет (БХК), който е представлявал младия мъж пред Европейския съд по правата на човека.
Съдът установява, че българските власти са нарушили правата на Димитър Педев, като са го подложили на унизително отношение заради целодневното му оковаване за болничното легло, в нарушение на член 3 от Европейската конвенция за правата на човека. След ареста и претърпяното полицейско насилие Педев е бил настанен в "Пирогов", където въпреки нараняванията и тежкото си състояние е бил окован с белезници за болничното легло.
Това е било ненужно и е допринесло за унижението му и физическото му страдание. Още: Български полицаи бият арестанти и качват видеа в Телеграм: Сигнал за проверка
Освен това ЕСПЧ констатира нарушение на чл. 3 в процесуален аспект, тъй като не е проведено ефективно разследване на твърденията за полицейско насилие.
Едва когато през 2022 г. Съдът комуникира жалбата към българските власти, прокуратурата образува досъдебно производство. Съдът намира, че по този начин българските власти са признали имплицитно нарушение на член 3 от Конвенцията в процедурната част, отнасяща се до предварителното разследване, проведено през 2020 г. по твърденията на жалбоподателя. Освен това, според Съда, в забележките на правителството по делото се съдържа изрично признание за недостатъците на това разследване, допълват от БХК. Още: Разследването за полицейското насилие от протестите през 2020 г.: Съмнения за недовършени дейности
Съдът присъжда на жалбоподателя обезщетение за неимуществени вреди. Решението подчертава задължението на държавата да осигури ефективна защита срещу полицейско насилие и да проведе своевременно и независимо разследване при подобни случаи.