Прокуратурата бързо отказа да разследва църквата за шпионаж в полза на Русия

02 юли 2025, 17:59 часа 1668 прочитания

Софийска градска прокуратура (СГП) отказа да образува досъдебно производство за шпионаж в полза на Русия от страна на Българската православна църква (БПЦ). Сигнал за това преди около седмица изпрати депутатът от ПП-ДБ Кристина Петкова, като Софийската районна прокуратура го прехвърли към СГП по компетентност. Народният представител твърдеше, че под шапката на партиарх Даниил се организирала кампания за набиране на младежи за обучение в богословски учебни заведения на територията на Руската федерация.

Сигналът

Петкова, която е от квотата на „Демократи за силна България“, се позоваваше на медийна информация. "Съгласно публикациите, цел на тази кампания са бедни български младежи от семейства с патриотична и русофилска ориентация“, които ще получат финансова издръжка (346 лв. месечна стипендия) и социални облекчения", посочваше тя в сигнала си, добавяйки, че е сезирала и ДАНС, и самия български патриарх. До момента реакция от БПЦ няма.

Още: "Службите да не чакат Грозев": Георги Лозанов за хибридните атаки на Русия

Софийската районна прокуратура счете, че са „налице данни за евентуално престъпление“ по чл. 105 от Наказателния кодекс – шпионаж в полза на чужда държава, съобщи във вторник Петкова във Facebook. Според този текст от НК, „който се постави в услуга на чужда държава или на чужда организация (...), се наказва с лишаване от свобода от 5 до 15 години“.

Снимка: Атанас Атанасов и Кристина Петкова, БГНЕС

Депутатът от ПП-ДБ публикува постановлението на прокурор от СРС от 24 юни, в което се посочва, че изпраща преписката на Софийска градска прокуратура – най-важната в структурата на държавното обвинение.

Бърз край

На 2 юли обаче СГП отказа да образува дело. Твърденията в сигнала са определени като „неверни“ и „манипулативни“, става ясно от прессъобщение в сайта на прокуратурата. След анализ на данните от фактическа и правна страна прокурорът от СГП е стигнал до извода, че в конкретния случай липсват каквито и да е данни за извършено престъпление от общ характер, в частност за престъпление по чл. 105, ал.1 от НК (поставяне в услуга на чужда държава или на чужда организация)”, гласи то.

Още: Радев е руски трол и му се натиска копчето: Атанас Атанасов за шпионите у нас

В постановлението на СГП се посочва, че сигналът на Кристина Петкова съдържа предположения, „и то абстрактни“, за евентуално бъдещо поведение на трети лица - български граждани, които биха заминали да учат в духовни учебни заведения в чужбина.

Мотивите

Цитирано е и изпратеното от патриарх Даниил уведомяващо писмо до митрополитите „за възможността за кандидатстване на студенти от България в духовните учебни заведения на Руската православна църква в трите направления - бакалавър, магистър и доктор по богословие“. Това не е поведение, съдържащо данни за осъществено престъпление от общ характер, в частност по чл. 105, ал.1 от НК, се посочва в постановлението на прокурора от СГП.

"В доктрината ясно е обосновано, че за да е налице престъпление по чл. 105, ал.1 от НК, не е достатъчно определено лице да има намерение да служи на чужда държава, а е необходимо изявление, уговорка, вид реално поведение от представител на чужда държава или организация, че приема и се съгласява с това", установява наблюдаващият прокурор.

Още: Тартор на пишман шпиони пуска нова специална служба срещу мен: Говори Христо Грозев

Той цитира и Конституцията - според нея "вероизповеданията са свободни и отделени от държавата, а изборът на вероизповедание и на религиозни или атеистични възгледи, както и свободата на мисълта са ненакърними". Конституцията прогласява, че "държавата следва да съдейства за поддържане на търпимост и уважение между вярващите от различните вероизповедания, както и между вярващи и невярващи", пише прокуратурата в дългото си прессъобщение.

Снимка: патриарх Даниил, БГНЕС

Цитира се и решение на Конституционния съд, че "държавата, чрез своите органи и институции, не може да се намесва във вътрешноорганизационния живот на религиозните общности и институции. Те се регулират чрез устави и други вътрешноорганизационни правила".

Още: Патриархът: Църквата роди училището с Божията помощ, “Добродетели и религия“ ще ни обедини

"Ненамесата на държавата във вътрешните дела на религиозните общности и институции, както и в тяхното обществено проявление, следва и от редица международни задължения, включително от Международния пакт за граждански и политически права на ООН", казват от обвинението.

Публично известен факт е, че България е обявена за неприятелска държава от Руската федерация. "Но този факт не представлява законова пречка български граждани да се обучават в учебни заведения там", счита наблюдаващият прокурор.

"Обучението на български граждани в богословски учебни заведения както в България, така и в чужбина, е гарантирано от Конституцията право", се посочва още в постановлението на прокурора от СГП. И още - "в законодателството ни няма забрана гражданите да се обучават в светски висши учебни заведения, няма и законова пречка при желание те да се обучават и в духовните учебни заведения в Руската федерация. Изборът на учебно заведение, освен основно гражданско право, е и въпрос на лична преценка на всеки гражданин".

Кристина Петкова ще обжалва: "Прокуратурата не е политически субект"

"От оповестения отговор разбирам, че проверка на фактите от моя сигнал не е била извършена", написа малко след публикуването на решението Кристина Петкова. "Недопустимо е прокуратурата на Република България да използва политически аргументи и квалификации в официална комуникация. Прокуратурата не е политически субект. Тя е независим орган, който действа въз основата на събрани по надлежния ред данни".

Още: С половин уста патриарх Даниил призова новия папа да спре реформите

"Подчертавам, че сигналът ми не касае вътрешноорганизационната автономия на Българската православна църква, която е гарантирана от Конституцията. Не поставям под съмнение нейното право сама да определя своите вътрешни отношения, йерархия и богослужебен живот. Но когато съществуват обосновани съмнения, че институция в България, независимо от нейния религиозен или светски характер, си съдейства с чужда държава, обявила България официално за "неприятелска", за провеждане на стратегическо обучение на български граждани, включително чрез потенциално създаване на канал за влияние, това вече е риск за националната ни сигурност", категорична е тя.

Според нея в текста на прессъобщението е налице "признанието", че Българският синод е изпратил информация към митрополитите и е призовал за активност в набирането на "младежи от епархиите за безплатно обучение в Русия".

"Според прокуратурата това не е проблем. Според мен е - на фона на липсата на незапълнените бройки по богословие в българските университети и отсъствието на интерес от страна на патриарх Даниил да изпраща студенти в други православни държави. Затова, след като получа постановлението на СГП, ще го обжалвам и също така очаквам отговора на ДАНС", завършва Петкова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес