Предишните български правителства са направили стратегическа грешка да стимулират зелените технологии прекалено много и прекалено рано.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Това каза в отговор на въпрос от участници в Първата двустранна среща между младежите на ГЕРБ и „Нова демокрация” министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, съобщи Радио „Фокус” – Кюстендил.
Повечето държави са взели решение да отложат инвестициите във възобновяеми източници за последните четири-пет години, каза Добрев.
„Политиците в България е трябвало, когато са приемали закона през 2007 и 2008 година, да осъзнаят, че, ако ние достигнем целта за 2020 година между 2009 – 2011 година, това ще дойде на една много висока цена и то за десетилетия”, заяви министърът.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Според него в България по този начин се е създало негативно настроение към зелените енергии и то с право.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Делян Добрев коментира, че инвестиционните разходи по тези технологии падат бързо, пада и необходимата цена за електроенергия на самата инвестиция.
По отношение на сферите, които трябва да бъдат развивани занапред, едната от тях са иновациите, друга са инвестициите в енергийната ефективност в предприятията. В момента се разработва законопроект, който ще позволи 20% от концесионните възнаграждения да бъдат насочени към инвестиции в културно-историческото наследство.
„Имаме не по-малко паметници отколкото Гърция и Италия, но в същото време паметниците в България не са социализирани, не са направени разкопки, няма пътища до тях, не сме направили продукт, който да предложим”, коментира Делян Добрев.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната