Близо 12% от кандидатите, подали документи за нови търговски представители на България в чужбина, са сънародници, които живеят извън страната. Това показва анализът на профила на кандидатите, участващи в конкурсната процедура за търговски аташета в обявените от Министерството на икономиката и индустрията 23 свободни позиции в 21 държави по света, съобщиха от ведомството.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Изборът се провежда в три направления – „Европейски страни”, „Страни от ОНД” и „Азия, Африка, Америка и Австралия”.
Още: Близо 200 са кандидатите за търговски аташета в чужбина
Процедурата е във втория си етап
Процедурата по подбор на нови търговски представители в момента е във втория си етап. След първия, по проверка на подадените документи за това дали кандидатите отговарят на първоначално обявените изисквания, от подадените 194 заявления за участие, одобрените са 147.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Общият профил на кандидатите, допуснати до втория етап, показва, че те са с икономическо образование, с множество допълнителни специализации, курсове, обучения, с доказан опит в областта на стопанските дейности, външноикономическите и търговските отношения и владеещи поне 3 чужди езика.
До 22 декември те трябваше да представят анализ на съществуващите двустранни външноикономически и търговски отношения на Република България с държавата, за която кандидатстват. От участващите в конкурсите се очакваше и да акцентират върху потенциалните възможности за развитие, инвестиции и търговия през следващите четири години.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
В момента Комисията за избор на кандидати за дългосрочно командироване в Службите по търговско-икономическите въпроси към задграничните представителства на Република България оценява изпратените анализи. За първи път в нея се осигурява участие на представители на Министерството на външните работи, на национално представените работодателски организации, на експерти от научните среди, на образователните институции и на неправителствените организации. В разработките на претендентите ще се търси пълнота на обхвата, точност, актуалност, аргументиране и личен подход.
Още: Министерството на икономиката и индустрията обяви конкурси за търговски представители в 23 държави
Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация
Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай
Кога ще бъдат избрани?
Кандидатите, които преодолеят втория етап, ще преминат проверка на езиковите познания и дигиталните умения преди да бъдат поканени на събеседване, в което ще се включат всички членове на обновената конкурсна комисия по подбора.
Очакванията са новите представители в Службите по търговско-икономически въпроси (СТИВ) на България да бъдат излъчени в рамките на първото тримесечие на 2024 г.