КЗК разпитва енергийното министерство как са се взимали решения в "Лукойл"

25 юли 2025, 18:10 часа 2205 прочитания 0 коментара

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е поискала от Министерството на енергетиката информация за действията и отчетите на представителите на държавата в "Лукойл" за периода от 1 юли 2022 г. до 30 юни 2025 г. Искането е част от производство за установяване на евентуални нарушения на българското и европейското конкурентно право от страна на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД и "Лукойл-България" ЕООД, съобщиха от регулатора.

Разследването обхваща цялостната търговска политика на дружествата от групата "Лукойл", с фокус върху пазарите за реализация на бензин А-95Н и дизелово гориво. Проверката цели да установи дали е налице злоупотреба с господстващо положение по смисъла на чл. 21 от Закона за защита на конкуренцията и/или чл. 102 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС). Още: Ковачки и "Лукойл": Председателят на КЗК почна да говори "странно" за холдинг "Орион"

В рамките на производството КЗК проучва всички релевантни обстоятелства, включително ролята на държавата като акционер със специални права в управлението на "Лукойл Нефтохим Бургас" чрез т.нар. "златна акция". На основание чл. 46 от ЗЗК, комисията е изискала цялата информация, подавана от представителите на държавата в Надзорния съвет на дружеството до министъра на енергетиката, както и данни, свързани с решения, за които се изисква предварително писмено съгласие от страна на държавата. Изискана е и информация относно евентуални предложения за промяна в държавната политика спрямо компанията. 

Кои са замесените?

В периода, който попада във фокуса на проверката, интересите на държавата в "Лукойл Нефтохим Бургас" са били представлявани последователно от Красимир Първанов (назначен през 2017 г. от втория кабинет на Бойко Борисов), Бойко Ницов (назначен през 2023 г. от кабинета на Николай Денков след конкурс) и Цветан Цирков. През 2022 г. тогавашният енергиен министър Александър Николов съобщи в парламента, че Първанов не е предоставил нито един доклад за дейността си за четири години. Смяната му с Ницов се забави с месеци, а в края на 2024 г. служебният министър Владимир Малинов освободи Ницов от поста. Още: Чист ли е "Лукойл" пред данъчните: Спецов с отчет

Производството е образувано след сигнали, постъпили в КЗК през 2024 и 2025 г., съдържащи твърдения за умишлено ограничаване на вноса и търговията на едро с горива в страната. На 3 юни тази година комисията се самосезира и обяви, че ще проведе задълбочено разследване с цел да установи дали действията на групата "Лукойл" увреждат икономическите интереси на потребителите при търговията на дребно.

"Пазарът на горива е сред приоритетите на КЗК за 2025 г.", подчертават от антимонополния орган.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес