Управителният съвет на Държавен фон „Земеделие“ утвърди финансов ресурс от 2 млн. лева за 2023 г. по Схема за държавна помощ „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на почвени неприятели по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae)“, съобщиха от Фонда.
Още: Наша съседна държава купува все повече кюлчета злато
Още: Иран сериозно обмисля да затвори най-важния маршрут за петрола от Близкия изток
България ще поиска от ЕС ревизия за безмитния внос на земеделски стоки от Украйна
С оглед прилагане на държавната помощ през програмен период 2023 – 2029 г., на 31 март 2023 г. е предприета пренотификация пред ЕК съгласно приложимия от 1 януари 2023 г. Регламент (ЕС) 2022/2472 на Комисията. Схемата е със срок на прилагане до 31.12.2029 г., като нотифицирания максимален бюджет за целия период е 15 000 000 лв.
Целта на схемата на държавна помощ е ограничаване на загубите от разпространението на почвени вредители по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae) на територията на Р България.
Чрез помощта се компенсират част от разходите на земеделските стопани за закупуване на продукти за растителна защита за контрол на почвения вредител.
Още: "Путин трябва да губи пари": Зеленски моли Тръмп, но САЩ не искат по-нисък таван за руския петрол
Още: НАП разяснява с подкаст за еврото и касовите апарати
Размерът на помощта за борба с неприятели по картофите е до 100 % от разходите по закупуване на продукти за растителна защита за предотвратяване разпространението и унищожаване нашествието от почвени вредители от сем. Телени червеи (Elateridae).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Земеделските стопани могат сами да избират продукта за растителна защита, който да прилагат, като се подпомагат до 100% от стойността му, но не повече от 1 200 лв./ха, с ДДС.
Следва да се има предвид, че когато сумата на заявените средства надхвърля размера на определения годишен бюджет, се определя коефициент на редукция, с който се преизчислява размера на помощта на всеки заявител.
Предстои ДФ „Земеделие“, съвместно с Министерство на земеделието да изготви указания за предоставяне на помощта.
Още: По-високи цени за нови екотакси? МОСВ внесе разяснение
Още: ОПЕК обяви дали ще вземе извънредни мерки заради цената на петрола