ЕК прогнозира бавно и несигурно икономическо възстановяване на ЕС

05 ноември 2020, 14:58 часа 2276 прочитания

Есенните икономически прогнози на Европейската комисия не са обнадеждаващи, тъй като втората вълна на коронавируса и новите ограничителни мерки допълнително влошават условията, подчертава БГНЕС.

Още: ПВО ракети, дронове прехващачи и обучение на пилоти: Зеленски и Макрон със силни изявления

Още: Досегашният украински военен министър Рустем Умеров вече е на нов пост

Според есенния доклад на Европейската комисия, до края на тази година се очаква свиване със 7,8% на икономиката на еврозоната и растеж от 4,2% през 2021 г. и 3% през 2022 г. В сравнение с пролетните прогнози на Комисията, перспективите са малко по-добри за следващата година и по-лоши за 2022 г.

„Икономическата активност в Европа претърпя тежък шок през първата половина на годината, възстановявайки се силно през третото тримесечие, тъй като ограничителните мерки намаляха. Но възраждането на пандемията през последните седмици затрудни условията с въвеждането на нови здравни мерки за предотвратяване на разпространението на вируса“, анализира в своя доклад Европейската комисия.

В резултат на това прогнозите за икономически растеж са „обект на изключително висок процент на несигурност и риск“, предупреждава ЕК.

Още: Александър Вучич ще помилва жена, обвинена в опит за убийство по време на блокадите в Белград

Още: Нова руска офанзива със 160 000 войници до дни? НАТО предупреди, че може бързо да затрие Калининград (ОБЗОР - ВИДЕО)

Комисията очаква значителен спад в икономическата активност, но смята, че въздействието върху пазара на труда ще бъде ограничено благодарение на мерките, приети на ниво ЕС, чрез различни програми за безработни. Безработицата ще продължи да нараства през следващата година, но ситуацията трябва да се подобри през 2022 г.

Очаква се и растеж на публичните дългове и бюджетните дефицити на държавите-членки.

„Растежът ще се върне през 2021 г., но ще са необходими две години, докато европейската икономика се доближи до нивото преди пандемията. В този контекст на много висока несигурност националните и фискалните политики трябва да вървят в посока на подкрепа, а бюджетът на ЕС трябва да бъде финализиран тази година, за да влезе в сила в началото на 2021 г., заяви еврокомисарят по икономиката Паоло Джентилони.

Днес Съветът и Парламентът на ЕС постигнаха временно, споразумение по основните точки на несъгласие, което трябва да проправи пътя за приемане на седемгодишния бюджет на Съюза за периода 2021-2027 г.

Още: Новият оръжеен план на Тръмп рязко натисна болната тема на Европа - бюджета на ЕС

Още: Мерц: Ракетите „Пейтриът“ ще бъдат много скоро в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес