ЕС отправи предизвикателство към Китай чрез Световната търговска организация, обвинявайки Пекин, че пречи на европейските технологични компании да използват чуждестранни съдилища за защита на своите патенти и отваряйки нова глава в търговската им вражда. Това предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Още: Френски военни се качиха на предполагаем кораб от руския "сенчест флот" (ВИДЕО)
Още: Откриха огнище на болестта "син език" във ферми за говеда в Румъния
"Компаниите от ЕС имат право да търсят справедливо правосъдие, когато техните технологии се използват незаконно. Ето защо днес започваме консултации със СТО", заяви в изявление изпълнителният заместник-председател на ЕС Валдис Домбровскис.
Връзките между ЕС и Китай стават все по-ожесточени, а последният залп идва само няколко седмици след като Брюксел започна отделно дело в СТО заради обвиненията, че Пекин незаконно наказва държавата членка на ЕС Литва заради позицията ѝ по отношение на Тайван.
Производството на високотехнологични продукти - от телефони до електромобили - изисква огромно количество патентовани технологии и китайските компании от години са обвинявани в нарушаване на патентните условия, с което несправедливо наказват конкурентите си.
Още: Макрон: От дълго време Европа подценява водената от Русия хибридна война
ЕС заяви, че от 2020 г. насам съдилищата в Китай използват заплахи за големи глоби и други правни решения срещу дружества от ЕС, които отнасят жалбите си до други съдилища по света. Тези съдебни искове са били подадени от китайски производители, които са търсели "по-евтин или дори безплатен достъп до европейски технологии", заяви ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Извънредно положение в АЕЦ "Чернобил" след руски обстрел. F-16 във въздуха в Полша заради "Шахед"-и
Още: След 26 години наблюдение: Съветът на Европа прекрати пост-мониторинговия диалог за България
В делото на ЕС в СТО се казва, че сред компаниите, които са се сблъскали с китайската тактика, са Conversant, Ericsson, InterDigital и Sharp. Южнокорейският гигант Samsung също е използвал китайски съд, за да спре съдебни дела, свързани с патенти, от шведския си конкурент Ericsson в страни като Германия.
Най-острите критици на Пекин смятат, че съдилищата се използват за облагодетелстване на китайските производители, за намаляване на цената на патентите и за популяризиране на Китай като световен еталон в използването на интелектуална собственост.
"Консултациите", започнати от ЕС, са първата стъпка от процедурата за уреждане на спорове в рамките на СТО. Ако тези консултации не дадат резултат в рамките на 60 дни, ЕС може да поиска създаването на комисия, която да се произнесе по въпроса.
Още: Суперармията на Украйна затъмни всички на континента - кошмарът, който Путин сам си създаде
Още: Британски съд даде 174 години затвор за група пакистански изнасилвачи