Европейският съюз ще ратифицира окончателно Конвенцията за превенция и борба с насилието над жени в съответствие със становището на Съда на Европейския съюз от 2021 г.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
Новината съобщават от прессотдела на Бюрото на ЕП в България.
Шест години след като ЕС подписа Конвенцията - първият правно обвързващ международен инструмент за превенция и борба с насилието над жени и момичета - и въпреки многобройните призиви на Парламента в тази насока, той все още не я е ратифицирал поради отказа на няколко държави членки.
ОЩЕ: ЕК: България ще трябва да спазва Истанбулската конвенция, дори да не я е ратифицирала
Още: Преди да изберат наследник на Франциск I: Папският шивач крои бели одежди в три размера
Още: Искахме, но нямахме желание: Мухъл, течове и окаяно състояние на казармите в Германия
Въпреки това становището на Съда на ЕС от 6 октомври 2021 г. потвърди, че Европейският съюз може да ратифицира Истанбулската конвенция дори без съгласието на всички държави членки. Съветът сега иска съгласието на Парламента, за да приключи процеса. Евродепутатите ще обсъдят въпроса във вторник и ще гласуват в сряда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Ди Велт": България преди еврото е в режим "бързо да изперем 80 милиарда пари под дюшеците"
Още: Снимал военно оборудване: Гърция задържа заподозрян в шпионаж в полза на Русия
Така в Деня на Европа EП ще се застъпи за ратифицирането на Истанбулската конвенция, а гласуването ще е утре.
Присъединяването на ЕС към Истанбулската конвенция не освобождава държавите членки от задължението да я ратифицират сами, заявиха многократно евродепутатите, като призоваха останалите шест държави - България, Латвия, Литва, Словакия, Унгария и Чехия - да ратифицират конвенцията незабавно.