Преподавател от Университета по аграрни науки и ветеринарна медицина в Букурещ изпържи яйца на слънце, използвайки само тиган върху горещ пясък и слънчевата топлина. Той не използва никакъв огън, съобщава Диджи 24.
Още: Заради острия недостиг на горива: Намалиха още квотата за автомобил в Крим (ВИДЕО)
Още: 11 месеца по-късно: Хиляди сърби почетоха жертвите от трагедията в Нови Сад (ВИДЕО)
С този експеримент, проведен в румънската община Мършани в окръг Долж, Михай Енеску иска да привлече вниманието към явлението на опустиняване в района на Олтения и да демонстрира, че температурите, които се усещат на нивото на земята, са много по-високи от официално измерените.
ОЩЕ: Жега: В Италия очакват 48 градуса утре
"Човешкото тяло усеща няколко градуса повече от температурите, обявени от метеоролозите, поради отразената от земята топлина. Така например 40 градуса се усещат като 45 и повече. Колкото повече се доближаваме до нивото на земята, толкова по-топло е. И почвата става "пещ”, обяснява Енеску.
Още: Зеленски за руската атака срещу АЕЦ "Чернобил": Беше умишлен удар, в който участваха над 20 дрона
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.10.25 - Извънредно положение в АЕЦ "Чернобил" след руски обстрел
Той използва и термометър, който отчита температурата в тигана. От снимките, публикувани на профила му във Фейсбук се вижда как градусите постепенно се повишават до 78. Всичко продължава около 3 минути.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Френски военни се качиха на предполагаем кораб от руския "сенчест флот" (ВИДЕО)
Още: Откриха огнище на болестта "син език" във ферми за говеда в Румъния
Експериментът не е кулинарен, а тревожен сигнал за ситуацията с пясъците в района на Олтения, по-специално в Мършани, Долж. „Опитайте се да останете пет минути на пясъка на слънце, но препоръчвам да не сваляте обувките си“, казва Михай Енеску, цитиран от БТА
По негова информация само в окръг Долж има 100 000 хектара пясък. Според него възможно решение за оправяне на почвата е залесяването с акации. Университетският преподавател се надява скоро да започне залесяването на площ от 4000 хектара в района на Мършани, където най-голямата пясъчна дюна е висока 18 метра.
ОЩЕ: В Китай измериха рекордните 52,2 градуса
Още: Макрон: От дълго време Европа подценява водената от Русия хибридна война