НАТО поиска от Великобритания да увеличи своя контингент в Афганистан

09 май 2017, 17:50 часа 1305 прочитания 0 коментара

НАТО поиска от Великобритания да увеличи своя контингент в Афганистан. Това съобщи BBC, като според канала въпросът ще бъде обсъден по време на предстоящата среща на генералния секретар на Алианса Йенс Столтенберг и британският министър-председател Тереза Мей на 10 май.

Още: Тръмп във Великобритания: Величие, сделки, но и протести с неудобни въпроси

Още: Великобритания обяви кога признава независима Палестина

„Въпросът за разполагането на допълнителни войски постъпи в същото време, в което САЩ обсъждат възможността за увеличаване на своето присъствие в страната“, посочва медията, допълвайки, че в момента в Афганистан има 500 британски военнослужещи. Те се грижат за сигурността в Кабул и тренират офицери. Общият брой на натовския контингент в страната са 13 000 души, 8400 от които са американци.

Според информацията вече е получено официално запитване до Лондон, но в него не се посочва какъв е броят на исканите нови попълнения. Предполага се, че ръстът ще е с между 10% и 20%. От министерството на отбраната в Лондон не потвърдиха съществуването на подобно искане.

В понеделник Washington Post съобщи, че съветници на американския президент Доналд Тръмп са подготвили предложение за изменение на американската военна стратегия в Афганистан, припомня БГНЕС. Това включва увеличение на контингента, както и увеличаване на пълномощията на отбранителното министерство.

Още: Напук на Навроцки: Полша удължи престоя и помощта за украинските бежанци

Още: Тръмп наруши кралския етикет на два пъти при срещата с крал Чарлз Трети (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес