Около Запорожката АЕЦ има разположени мини, потвърди МААЕ

25 юли 2023, 06:07 часа 8231 прочитания 0 коментара

Експерти от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) потвърдиха наличието на мини в близост до Запорожката атомна електроцентрала, окупирана от руските войски, предаде ДПА.

Още: Германия: Силата не трябва да променя границите в Украйна

Още: Протест: Учители в Румъния обмислят бойкот на първия учебен ден

ОЩЕ: Експлозиви или мини: Русия още не дава достъп до покривите на АЕЦ Запорожие

По време на инспекцията в неделя екипът на МААЕ е видял "няколко мини, разположени в буферната зона между вътрешните и външните бариери на обекта". Те са били разположени в зона с ограничен достъп, недостъпна за персонала на централата, а екипът ѝ не е забелязал нито едно от устройствата "в рамките на вътрешния периметър на обекта", заяви генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси.

Няма точна информация колко на брой са взривните устройства.

Още: Георг Георгиев за Украйна: Необходимо е всяко споразумение за мир да бъде устойчиво и справедливо

Още: Престъпните условия по сделката Тръмп-Путин и новата световна война: Анализ

"Наличието на такива експлозиви на площадката е несъвместимо със стандартите за безопасност на МААЕ и ръководството за ядрена сигурност. Това създава допълнителен психологически натиск върху персонала на централата. Екипът ще продължи взаимодействието си с централата", се казва в изявлението, пише БТА.

Новината кореспондира с информация отпреди половин месец. Тя излезе на база сателитни снимки: Сателитни СНИМКИ: Има приличащи на бомби предмети върху реактор на АЕЦ Запорожие. МААЕ все още не е получила достъп до покривите на реакторните сгради и техните турбинни зали, се казва в последното изявление.

Всичките 6 реактора на АЕЦ "Запорожие" са в състояние на студен режим, но Украйна иска да върне един от реакторите в работен режим. Студен режим значи, че ядреното гориво е извадено от реактора. Украинците обаче твърдят, че руснаците са започнали процес по "горещо изключване" - т.е. прътите с ядрено гориво да се вкарат в реакторите, без обаче те да бъдат включени.

ОЩЕ: Русия за АЕЦ "Запорожие": Трябва да си пълен идиот, за да взривиш електроцентрала, в която работят твои хора (ВИДЕО)

Още: Еди Рама руши незаконни постройки (ВИДЕО)

Още: С отрова за жаби и опиати: Властите спипаха център, обещавал "астрални пътешествия"

Поредни цивилни жертви на руски удар

Дете беше убито и осем души бяха ранени при руски удар в Източна Украйна. Ударът е станал при град Константиновка, Донецка област - той се намира в близост до Бахмут. Това сочеха първоначалните данни, впоследствие стана ясно, че е загинало още едно дете - на 10 години.

По информация на местния управител, ударът е нанесен с реактивна система за залпов огън "Смерч" и са използвани касетъчни боеприпаси. Хората са поразени в близост до язовир - смята се, че може той да е бил цел. Сред ранените има още 3 деца - на 5, 11 и 12 години.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес