Шоколадът изглежда "най-силната храна" в президентската надпревара на Украйна

31 март 2014, 16:47 часа • 12003 | прочитания

46 са кандидатите за президентските избори в Украйна, които ще се проведат на 25 май. Тогава са и изборите за Европейски парламент в България.

Още: Мръсната война в Украйна едва сега започва. Съседните държави също ще са бойно поле

Още: Руската мрежа за проверка на фактите "GFCN": Имитация и объркване, но в крак с ЕС

Двете имена, които правят впечатление, са тези на Юлия Тимошенко и милиардерът Петро Порошенко, който води в социологическите проучвания. Друга интересна кандидатура е тази на представителя от Украинската интернет партия Дарт Вейдър, който често се появяваше на Майдана с характерните одежди на Черния лорд от "Междузвездни войни", информира bTV.

Списъкът ще бъде съкратен, когато бъдат разгледани документите на кандидатите. На кампанията бе даден тласък в четвъртък с кандидатурата на Юлия Тимошенко, която изглежда решена да вземе реванш след загубата през 2010 г. от Виктор Янукович.

В петък фаворитът, според социолозите, Петро Порошенко, единственият олигарх, който открито подкрепя проевропейското протестно движение, също обяви кандидатурата си. В събота той получи подкрепа от бившия шампион по бокс Виталий Кличко.

Още: 21 000 кв. метра пожар в Московска област: Горят складове с масла (ВИДЕО)

Още: Такова чудо не е имало досега: Бивши министри разтълкуваха операция "Паяжина"

Сринала се с много места в сондажите, Партията на регионите избра за свой кандидат Михаил Добкин, бивш губернатор на Харков. Много от нейните представители се впуснаха в надпреварата без официалната подкрепа на формацията.

Колкото до проевропейските националисти, партия „Свобода" подкрепи кандидатурата на своя лидер Олег Тягнибок, а радикалната паравоенна групировка „Десен сектор" - на Дмитро Ярош.

Фаворитът

48-годишният милиардер Петро Порошенко е известен като шоколадовия крал на Украйна. Олигархът, чието богатство се оценява от списание „Форбс" на 1,3 млрд. долара, е собственик на украинския производител на шоколадови изделия „Рошен", който е една от двайсетте водещи фирми в сладкарската промишленост в света. Показателно е, че неговите търговски предприятия в Русия са взети на прицел в момент, когато Москва упражнява натиск, за да отвърне Украйна от устрема й към Запада. Миналата седмица руски полицейски сили за борба с безредиците завзеха фабрика на „Рошен" в град Липецк като част от разследване на дейността на компанията, заяви украинското правителство.

Още: "Империята отвръща на удара": Как Сърбия преследва, напада и тормози журналисти?

Още: Нова атака срещу Харков: Този път с управляеми авиобомби (СНИМКИ)

За момента Прошенко събира 25% електорална подкрепа, докато Тимошенко беше с малко над 8%. С 9% беше Виталий Кличко, но след като той се отказва в полза на Прошенко може да се очаква допълнителен тласък за украинския богаташ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес