Газовата криза, която обхвана Европа през есента, е предизвикана от комплекс от фактори, но някои политици продължават да обвиняват Русия за нея. Това трябва да престане, заяви бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер, който в момента е председател на съвета на директорите на „Роснефт”. Това свое изказване той направи на панелната дискусия на Евразийския икономически форум във Верона.
Още: С два указа Путин призна смъртта на зам.-командващия руските военноморски сили в Украйна
Още: Хаос на руските летища след украински атаки с дронове (ВИДЕА)
„Европа страда от енергийна криза, защото много политици и досега не разбират действителните причини за нейното възникване. Нека да спрат вече да обвиняват Русия, че е отговорна за тази ситуация”, посочи Шрьодер.
По думите му, енергийната криза е предизвикана от множество фактори, включително рязкото увеличаване на търсенето на енергийни ресурси през първата половина на годината.
„В същото време заради студената пролет пълненето с газ на подземните хранилища започна със закъснение от един месец. В комбинация с голямото търсене това стана причина за ръст на цените на газа през лятото”, подчерта бившият канцлер.
Още: Градски оазис в жегите: В Сена вече може да се плува