Балансът на хормоните е ключът към доброто здраве, стабилното настроение и бързия метаболизъм. Въпреки това, стресът, неправилното хранене и други фактори често нарушават тази система. Можете да възстановите хармонията в тялото си не само с лекарства, но и с храна. Това съобщава руският диетолог д-р Людмила Паламарчук.
Кои храни влияят на хормоните
Някои храни помагат за намаляване на възпаленията, подпомагат функцията на щитовидната жлеза, черния дроб, надбъбречните жлези, червата - тоест всички системи, участващи в производството на хормони.
Мазна риба - това включва сьомга, скумрия, сардини и херинга. Тези храни са истински източник на омега-3 мастни киселини, които намаляват възпалението, поддържат щитовидната жлеза и надбъбречните жлези и косвено влияят на нивата на кортизол.
Как хормоните на щитовидната жлеза влияят на сърцето - отговор от лекар
Яйца - те са богати на протеини, холин, витамин D и здравословни мазнини. Яйцата подпомагат синтеза на полови хормони и подобряват инсулиновата чувствителност.
Броколи, карфиол, брюкселско зеле и други кръстоцветни зеленцуци. Те съдържат индол-3-карбинол, който подпомага метаболизма на естрогена. Освен това, такива продукти помагат за предотвратяване на хормонозависими състояния.
Най-добре е, когато се комбинират с:
- масло (ленено, зехтин) - за усвояването на мастноразтворими антиоксиданти
- куркума или джинджифил - активират детоксикацията в черния дроб
Авокадо - то е източник на мононенаситени мазнини, магнезий и калий. Авокадото е чудесно за поддържане на баланса на половите хормони и намаляване на стресовите реакции.
Ендокринолог: Дефицитът на този витамин поразява щитовидната жлеза
Ленено семе - прясно смлените семена са полезни, защото съдържат лигнани (фитоестрогени), които помагат за балансиране на естрогена.
Куркума - активната съставка е куркумин, който има мощен противовъзпалителен ефект и подпомага функцията на черния дроб.
"Важно е да се разбере, че тези продукти сами по себе си не са лекарства. Тяхната роля е да поддържат хормоналния баланс, като осигуряват на тялото хранителни вещества за производството на хормони и намаляване на възпалението", казва специалистът.
До какво води хормоналният дисбаланс?
Според експерта, влошено настроение, постоянна умора, „нестабилен“ цикъл или кожни проблеми – всичко това може да е сигнал от ендокринната система. Хормоните често изглеждат като нещо сложно и невидимо, но всъщност те реагират много чувствително на начина на живот, по-специално на храненето.
Дисбалансът на кортизол, естроген, серотонин или тиреоидни хормони често е свързан с депресивни състояния, промени в настроението и психоемоционална нестабилност. Освен това, акне, суха кожа, косопад, прекомерно окосмяване (особено при жените) могат да бъдат признаци на хормонален дисбаланс.
7 кухненски предмета, които могат да нарушат хормоналния ви баланс
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!