Черешите са сезонен плод и именно поради тази причина много хора ги консумират в големи количества, забравяйки за всичко, и понякога се случва плодът да бъде погълнат с костилката. Опасно ли е това и възможно ли е да се получи чревна непроходимост или отравяне с циановодородна киселина. Отговор на тези въпроси дава руският гастроентеролог д-р Олга Шипкова.
Какво се случва с тялото при поглъщането на костилка от череши?
Според лекаря, костилката на черешата е доста малка, повърхността ѝ е гладка и няма остри ръбове, така че лесно попада в стомаха, след това в червата и излиза по естествен път.
Кои тънкости ще ни позволят да съхраняваме по-дълго време черешите във фризера?
„Случайно погълната костилка не може да навреди нито на възрастен, нито на дете. Освен, разбира се, ако не става въпрос за шепа изядени костилки! В такъв случай може да се стигне до чревна непроходимост или обостряне на апендицит“, предупреждава д-р Шипкова.
Също така, погълнатата костилка не може да причини отравяне с циановодородна киселина. Всъщност, котиледоните на много растения, включително черешите, съдържат вещество, наречено амигдалин (витамин B17), което при определени условия се разгражда на две молекули, едната от които е циановодородна киселина.
„Но за да се отровите от тази киселина, ще трябва не просто да погълнете голям брой семена, а да ги сдъвчете старателно и да се задържат в червата ви поне седмица“, споделя гастроентерологът.
Как да разберете, че черешите са третирани с химикали още в магазина
Ползи от черешите
Плодът може да намали риска от редица хронични възпалителни заболявания , включително артрит, сърдечно-съдови заболявания, диабет и рак. Черешите могат също да подобрят съня, когнитивните функции и да подпомогнат възстановяването след тренировка.
Черешите съдържат голямо количество витамини, особено витамин C и витамини от група B. Витамин С е мощен антиоксидант, който помага на организма да се бори с вредните вещества и свободните радикали. Освен това, витамин С помага в борбата с инфекциозни заболявания като настинки и грип. Той също така помага за укрепване на стените на кръвоносните съдове и повишаване на тяхната еластичност, което има положителен ефект върху кръвообращението в тялото.
Витамините от група В също са много важни за организма. Те спомагат за поддържането на здрава нервна система, осигуряват адекватен метаболизъм и спомагат за поддържането на хормоналния баланс.
Витамин B9, известен като фолиева киселина, който е част от черешите, играе огромна роля. Подобно на другите киселини, фолиевата киселина стимулира храносмилането и насърчава производството на стомашен сок.
Без захар: Ето как да си приготвим този невероятен сок от череши
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!